Türk Ulak sitesi yazarı Rıdvan Ertuğ, İngiliz futbolunda yaşanan gelişmeleri yazdı:

PREMIER LEAGUE, GELECEKTEKİ KARIŞIKLIKLARI ÖNLEMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ  –  “FA” İNGİLTERE FUTBOL FEDERASYONU ASL  İLE İLGİLİ KULÜPLERİN ROLÜ SORUŞTURMASINI  BAŞLATTI – “FA” / TARAFTARLARIN KIZGINLIĞINI ANLAYIŞLA KARŞILANABİLİR  ANCAK “PROTESTO ŞİDDETE DÖNMEMELİ” –
PREMIER League, kulüplerinin tekrardan kendi başlarına yeniden ayrılmaya çalışmasını durdurmak için harekete geçti ve dün Klüp sahipleriyle ilgili bir tüzüğü de devreye sokmak üzere, yeni kurallar vaat etti.METRO Gazetesi bu sabah konuya spor sayfası kapaktan “BİR DAHA ASLA” manşeti altında geniş yer verdi işte detaylar ;
Old Trafford’da taraftarların Manchester United’ın sahipleri Glazer ailesini protesto etmek için sahaya girdiği ve Liverpool’a karşı oyunun ertelenmesine neden olan olağanüstü sahnelerden sadece bir gün sonra, hem üst düzey  hem de İngiltere Futbol Federasyonu, attığı adımları açıkladı. Asi kulüpleri sıraya getirin.United ve Liverpool da dahil olmak üzere altı üst düzey takım, 18 Nisan’da Avrupa Süper Ligi’ne hızlı bir şekilde  katılacaklarını açıklamışlardı. Premier Lig, “Birkaç kulübün eylemlerinin böylesi bir bölünme ve bozulma yaratmasına izin verilemez.Olanların gerçeğini ortaya çıkarmaya ve bu kulüpleri kararları ve eylemlerinden sorumlu tutmaya kararlıyız.”dedi.
Premier Lig, son iki hafta boyunca yaşanan olayların “İngiliz futbolunun temellerine ve kararlılığına meydan okuduğu” konusunda ısrar etti.
Yapılan açıklama şöyle devam etti: ” İngiltere Futbol Federasyonu “FA” tarafından desteklenen Premier Lig, oyunumuzu, kulüplerimizi ve taraftarlarını daha fazla  belirsizlikten korumak için aşağıdaki önlemleri alıyor. Premier Lig ve açık rekabet ilkelerinin korunmasını sağlamak için ek kurallar ve düzenlemeler; tüm kulüp sahiplerinin kaydolması gereken yeni bir sahipler tüzüğü, Premier Lig’in temel ilkelerine bağlı kalarak  ihlal eder ve bu kuralların ve tüzük önemli yaptırımlara tabi olacaktır. Futbolun açık piramidini, sportif liyakat ilkelerini ve futbol topluluğunun bütünlüğünü korumak uygun mevzuatı getirmek için hükümet desteğini alıyoruz.”
İngiltere Futbol Federasyonu “FA”,  Avrupa Süper Ligi’nin  oluşumu ve Arsenal, Chelsea, Manchester City ve Tottenham’ın da dahil olduğu altı İngiliz kulübünün katılımıyla ilgili resmi bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Adını vermeyen bir sözcü şunları söyledi: “Avrupa Süper Ligi’nin farkına vardığımızdan beri, önceliğimiz ve odağımız bunun hem şimdi hem de gelecekte olmasını engellemek oldu. İngiliz futbol piramidini koruyabilmemiz için gelecekte benzer bir tehdidi önlememize izin verecek mevzuatı hükümetle tartışıyoruz.”
ASL’nin sonuçları ve United’ın sahiplerine duyulan büyük hayal kırıklığı, Pazar günü Manchester’da bir dizi polisin yaralandığı protestolara neden oldu. İngiltere Futbol Federasyonu’nun, “Taraftarlar, Avrupa Süper Ligi’nin gerçekleşmesini durdurmada hayati ve etkili bir rol oynadılar ve hayal kırıklıklarını anlıyoruz. Ancak, FA’nın şu anda araştırmakta olduğu, meydana gelen şiddet içeren ve suç teşkil eden davranışları göz ardı edemeyiz.” açıklamasına Premier Lig  şunları ekledi: “Tüm protestoların barışçıl olmasını istiyoruz. Pazar günü Old Trafford’da bulunan azınlığın eylemlerinin hiçbir gerekçesi yoktur. “

MANCHESTER UNİTED ŞİDDET KULLANAN TARAFTARLARI EN AĞIR ŞEKİLDİ CEZALANDIRMAYA ÇALIŞACAK –  GÖREV YAPAN ALTI İNGİLİZ POLİSİNİN YARALANMASI KABUL EDİLEMİYOR – KULÜP POLİS İLE BİRLİKTE ARAŞTIRMASINI YAPIYOR VE  KENDİ YAPTIRIMLARINI UYGULAYACAK –

MANCHESTER United, Liverpool ile maçlarının ertelenmesine neden olan protestolar sırasında suç veya şiddet içeren davranışlarda bulunduğu tespit edilen tüm taraftarları yasaklayacak. Glazer ailesi, kulüp sahiplerine karşı bir gösteri olarak, bir dizi taraftar, başlamadan önce Old Trafford’a zorla girdi ve şiddet olaylarına dönüştü.Şimdiye kadar sadece bir tutuklama yapan Greater Manchester Polisi’ne göre, altı polis memuru yaralandı. Biri göz çukurunu kırdı, diğeri “sürüklenip tekmelendi” ve şişeler ve bariyerler polise fırlatıldı.
United, ilgili taraftarları belirlemek için polisle birlikte çalışıyor, ancak yaptırım politikalarına göre, mülke zarar vermek veya düzensiz davranışlar bir ile altı maç yasağını garanti ederken, küfürlü veya saldırgan davranış veya diğer herhangi bir suç eylemi taraftarı süresiz askıya almaya neden olabilir.
Kulübün konuya odak olduğu yaptığı açıklamadan  anlaşılıyor; “Kulübün barışçıl protestocuların cezalandırıldığını görme arzusu yok, ancak suç faaliyetlerine karışanları belirlemek için polisle birlikte çalışacak ve ayrıca herhangi bir sezonluk bilet sahibi veya belirlenen üyeye kendi yaptırımlarını uygulayacaktır” denildi.
United ayrıca, personelin Old Trafford’daki protestoculara kapıları açtığı ve girişin yasadışı yollarla elde edildiğini söylediği iddialarını da reddetti.”Ön avludaki bariyerleri ve güvenliği aştıktan sonra, bazı protestocular Münih tünelinin sonundaki kapılardan tırmandılar, ardından diğerlerinin geçmesine izin veren bir dış kapıyı açmadan önce stanttaki bir yan kapıdan girmeye zorladılar” dedi. Dün akşam Greater Manchester polisi bir tutuklama yaptığını şöyle doğruladı “Şimdiye kadar altı polis memurunun yaralandığı , bir polis memurunun göz çukuru kırıldığı ve diğerinin kalabalığın içinden fırlatılan şişe ve teneke kutuların ardından yüzünde bir yara olduğu bildirildi.Üçüncü bir görevli sürüklendi ve tekmelendi. Tespit edilen 28 yaşındaki bir kişi tutuklandı ve mevcut tüm deliller, organizatörleri ve  saldırılarının sorumlularını belirlemek için inceleniyor. “
Maçın ertelenmesi Premier Lig’e baş ağrısı verdi, çünkü United, sezonun sonuna kadar her hafta ortası oynayacak, yani en olası çözüm maçı FA Cup finalinin hafta sonu 15/16 Mayıs. Liverpool’un West Brom’a karşı maçı buna uyum sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here