Konuk yazarımız,  Ahmet Konanç, yakından takip ettiği Fenerbahçe’nin futboluna dair tespitlerini kaleme aldı:

Fenerbahçe savunmasındaki adam paylaşımı sorunu şu haftaya kadar çözülemedi. Isla’nın koştuğu adama Serdar da koşuyor. Arkasındaki adam bomboş, kademeye giren yok. Goller hep aynı.

Fenerbahçe’nin eksi bir tarafı var, önde coşkulu oyun var ama ilk bölgede sağlam bir kurgu halen yok. Böyle goller yiyerek bu ligde şampiyon olmak zor. Atarlar ve yemezler. Antalya gibi, Kayseri gibi… Bunu futbolcular da biliyor ve gol yeme konusunda stres yaşıyorlar gibiler.

Bunun tek sebebini teknik direktörün verdiği taktik ve yaptığı kurgu ile açıklayamayız. Bunda savunmadaki adamların özellikleri de mühim. Özellikle ilk hamle ve hız konusunda Isla ile Zanka, kademe anlayışı konusunda da Hasan Ali’de zaafiyet var.

Kasımpaşa maçında da gördük ki, Fenerbahçe öyle ilginç bir futbol oynuyor ki, 10 kişilik rakibinin bile oyunda kalmasına neden oluyor. Tek taraflı oyun da sizi şampiyon yapar ama her kadro ile değil. Bu kadro sadece hücumla şampiyon olamaz. Rakip topla daha rahat geliyor.

Mesela bir pozisyonda Kasımpaşa topu ceza sahası yayından aldı, Fenerbahçe ceza alanına kadar gitti. Neredeyse gol oluyordu. 10 kişilik takımdan bu atağı yiyemezsiniz. Bu tam bir teknik direktör yansımasıdır.

Fenerbahçe’nin rakipler ‘nasıl olsa atarım’, Fenerbahçe’nin kendisi ise ‘Bi şekilde bi gol yeriz’ psikolojisine girmişse, bu duygunun sebebi teknik adamdır. Testi kırılmadan söyleyelim, Ersun hocam böyle olmaz. Sadece “Tempo tempo” diyerek nereye kadar? Kompakt kalmak da lazım.

İstatistikler karşılaştırmalı olursa anlam ifade eder. İlk baktığınızda topla oynama ve pasta Fenerbahçe önde ama ikili mücadeleler Kasımpaşa’nın… Bu kırılganlık zaten rakibi oyundan tutuyor. Antalya, Kayseri ve bu maç.. Bir tek Konya maçında FB temaslı oyunu iyi oynadı. Neden?

Fenerbahçe’nin bu kargaşa futbolu, Galatasaray ve Beşiktaş’ı mental olarak da şampiyonluk potasına sokar. Devre arasına potada giren ve takviye kalitesi yakalayan takım sonuna kadar gider. Bir de teknik adam dokunuşu??? Hangisi bu işi çözecek? Ersun Yanal’ın farklılaşması lazım..

Twitter’da ‘Ersun Yanal defansif oynattı” diyenler var. Ben öyle bir takım görmedim. Kendi ceza alanından FB ceza alanına depar atabilen bir adam varken hangi defansmış bu? Ne defans oynadı FB bu gece ne de hücum. Bu ürkek oyun son bulmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here