Habertürk yazarı Fatih Altaylı, TFF Asbaşkanı Ali Dürüst’ün Kilis ve Suriye izlenimlerini yazdı:

 

ALİ DÜRÜST: TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRDÜM

BİZİM cuma günleri Galatasaraylı dostlarımızla yediğimiz yemekler çok meşhur oldu.

20 yıldır süren bu buluşmalarımız, niyeyse şimdilerde birilerinin gözüne batmaya başladı.

Bu cuma yemeğimizde Ali Dürüst, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kilis’e yaptığı moral ziyaretinden izlenimlerini aktardı.

Ben de bu izlenimleri sizlerle paylaşmak istedim.

TFF Yönetim Kurulu ve bazı spor yazarlarıyla birlikte sınırdaki askerlerimize moral vermek amacıyla yapılan bu ziyaret sırasındaki izlenimlerini Dürüst şöyle anlattı:

“Önce Kilis’e gittik. Kilis’te yerli nüfustan daha fazla sayıda Suriyeli var. Ancak kent bu Suriyelileri bir şekilde içine almış ve eritmiş. Böyle bir şeyi dünyanın başka bir yerinde görmek mümkün değil.

Kilis’ten sonra araçlarla yola çıktık. Bir de baktık ki, Suriye tarafına geçmişiz. Suriye tarafında bizi yerel halktan oluşan bir grup karşıladı. ÖSO yanlısı oldukları belli olan bir grup. Yerel yönetimin başında olduğu söylenen biri çıkıp konuşma yaptı ve Türkiye’ye yardımları için teşekkür etti, bize de ziyaretimiz için teşekkürlerini iletti.

Türkiye sayesinde son derece huzurlu bir ortam olduğunu gördüm. Müthiş bir imar faaliyeti vardı. Hayat normalleşmeye çalıştırılıyor ve her yanda yıkılan, harap olan binalar onarılıyor, yeni binalar yapılıyor. Hepsi Türkiye’nin eseri. Kaynak Türkiye’den gidiyor çok belli. Yerel halk çok memnun.

Sınır ötesine geçince Türkiye’nin büyüklüğü ve gücü çok açık biçimde hissediliyor. Büyük bir gücü yanlarında hissetmek, yerel halk için de çok olumlu karşılanıyor.

Sınırda bir duvar örülmüş ama bu duvar çok bir şey ifade etmiyor. Aşılmayacak bir şey değil. Bu yüzden Türkiye’nin sınır ötesinde güvenlik önlemi alması doğru bir karar olmuş. Üstelik yerli halkın da sempatisi kazanılmış. Zaten yerel halk da Türkiye’deki akrabaları nedeniyle Türkiye’ye yabancı değil.

Yapılan işin doğruluğu şuradan belli, bir süre sonra orada bir referandum yapılsa, emin ol ki halk Türkiye vatandaşlığını tercih eder. Hatay’da 80 yıl önce oluşan durum benzeri bir hal var.”

Bunlar, hiçbir meseleye siyasi gözle bakmayan Ali Dürüst’ün dost sohbetinde anlattığı samimi izlenimleri.

 

 

Önceki İçerikFenerbahçeli Ahmet Duverioğlu, kentsel dönüşüm mağduru…
Sonraki İçerikMutlu Çelik’ten inanılmaz itiraflar! 2000’lerde Türk futbolunda dönen tüm dolapları tek tek anlattı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz