”Türkiye’den Makedonya’ya Türkiye’yi yenin diye teşvik gönderdiler”

FIFA kokartlı eski hakem Mutlu Çelik’ten olay açıklamalar devam ediyor. Haber Müdürümüz Zafer Büyükavcı’ya konuşan Mutlu Çelik, özel açıklamalarda bulundu.

Mutlu Çelik’ten olay açıklamalar devam ediyor. Çelik, FETÖ, Türkiye’de ilk önce TFF’yi ele geçirdi. Bunun için de en başta Haluk Ulusoy’u yediler. Yıllar önce televizyonda aynen şunları söyledim: “10 yıla kalmadan askerini, ordusunu, yargısını, polisini ele geçirip kanımızı akıtacaklar, ağlayacağız…” Arşivlerde duruyor.2008’de Avrupa Şampiyonası’na gittik ya! Türkiye’den rakibimize, yani Makedonya’ya teşvik primi gönderdiler, Türkiye’yi yenin diye. Ne yaptı Haluk Bey? Şike diyorsanız, Haluk Ulusoy’dan sonra patladı! Başarı diyorsanız, Türkiye’yi Dünya Üçüncüsü yaptı!

Sizin döneminizde FETÖ yapılanması var mıydı futbolumuzda? 

FETÖ, Türkiye’de ilk önce TFF’yi ele geçirdi. Bunun için de en başta Haluk Ulusoy’u yediler. Şimdi, “Utanmasa kendini bile FETÖ’ye bağlayacak” diyenleriniz çıkabilir. Hayır! Öyle bir derdim yok. Fakat ben, yıllar önce televizyonda aynen şunları söyledim: “10 yıla kalmadan askerini, ordusunu, yargısını, polisini ele geçirip kanımızı akıtacaklar, ağlayacağız…” Arşivlerde duruyor. İlk kale TFF’ydi, orayla başladılar işe.

Aziz Yıldırım’ın “Memleket elden gidiyor” sözüne nasıl bakıyorsunuz?

Aziz Yıldırım, 2004’te Haluk Ulusoy gitsin diyenlere destek olmayacaktı. Gerçi hiç birimiz, o zamanlar FETÖ’nün böylesine büyük bir terör örgütü olduğunu bilmiyorduk. Şimdi bakın futbol dünyasına… Kimler kaldı, kimler kaçtı. Hakan Şükürler, Arif Erdemler neredeler? Bizi niye almadılar! Hocam, ben, FETÖ’nün aleyhinde konuştum diye, gittim Meclis’te ifade verdim. 2006’da Meclis Araştırma Komisyonu’nda bilgi verdim. Ne yaptı Haluk Ulusoy? Şike diyorsanız, Haluk Ulusoy’dan sonra patladı! Başarı diyorsanız, Türkiye’yi Dünya Üçüncüsü yaptı!

10 bin TL maaş için eziliyorlar!

Nasıl bir planlamayla gönderildi Haluk Ulusoy?

2008’de Avrupa Şampiyonası’na gittik ya! Türkiye’den rakibimize, yani Makedonya’ya teşvik primi gönderdiler, Türkiye’yi yenin diye. Sonra milliyetçilikten bahsediyorlar! Haluk Ulusoy, bunlara rağmen Türkiye’yi 2008’e taşıdı. Fakat 1 ay içinde seçim yaptırıldı ve Haluk Ulusoy seçime bile giremedi! Yerine Hasan Doğan geldi. Rahmetli çok şeyler yapacaktı, ama ömrü yetmedi. Yaşasaydı, kesinlikle daha iyi durumda olurduk. Çünkü Cumhurbaşkanımız’ın yakın arkadaşıydı. Eli güçlüydü. Şu anda Türk Futbolu; yönetmeye gelenler, yönetildikleri için bu halde. 10-15 bin lira maaş için kendilerini ezdiriyorlar. FIFA’dan düşen hakemler, yıllarca hakemlik yaptı bu ülkede. Attan inip, eşeğe biniyorsun; bunu kabul edip hakemliğe devam ediyorsun.

Generalleri bilmeyenler astsubayları tanıyordu

Sizin döneminizde asker hakemler vardı, değil mi?

Evet, askerler önümüzü kapatıyordu zaten! İnanılmaz bir reyting var, para var. Tanınmışlık var. Genelkurmay Başkanı kim, Kara Kuvvetleri Komutanı kim? Bilmiyorsun… Ama Erol Ersoy’u, Bülent Ersoy’u, Murat Ilgaz’ı tanıyorsun! Başçavuş hocam onlar! Aşağılamak için söylemiyorum; Generali tanımıyorsun, astsubayları tanıyorsun ama. Diğerleri kelle koltukta çalışıyor, bu arkadaşlar haftada 4 gün yok! Kıskançlık da doğdu aralarında. Ve sonunda bitti o dönem.

Şenes Erzik’in Ali Şen kadar faydası olmadı

Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük insan Şenes Erzik mi?

Ne yapmış? Türk futbolunun ne zaman başı sıkıştıysa, Şenes Erzik hep kaçmıştır. Hep hasta olmuştur. Hep iğne yemiştir. Ulaşılamamıştır. Ne zaman şaşa var, masada! Mesela Cüneyt Çakır’ın FIFA’sında o var. İyi de sen ne yaptın Cüneyt için! Şenes Erzik, FIFA’nın, UEFA’nın Merkez Hakem Kurulu üyeliği yaptığı dönemlerde, tam 8 yılda, kaç tane Türk hakemi Avrupa’da finalde, yarı finalde maç yönetti. Benim FIFA hakemlerim bu kadar mı kötüydü yani! Ali Şen kadar desteği olmamıştır Türk Futbolu’na.

20 milyon teşvik geldi!

Başkan’ın haberi yokmuş!

Hiç şikeye, teşviğe şahit oldun mu?

Türk futbolunda şike, doping, teşvik yok! Gençlerbirliği’nde oynuyorum. Beşiktaş maçımız var. Masör geldi, “Mutlu yat” dedi. “Bu ne” dedim? “Doping” dedi. Karşı çıktım, kadrodan çıkarıldım. 20 milyon teşvik gelmişti, soyunma odasında dağıtıldı, ben almadım. Maç öncesi soyunma odaları bira kasaları doluydu. Rahmetli İlhan Cavcav yayına bağlandı ve “Mutlu doğru söylüyor. Bunu kaptanım yapmış. Benim haberim yok!” Teşvik var, oda bira dolu, Başkan’ın haberi yok! Bütün takım maç bitimi saunaya gidiyor, hesapta dopingi atmak için, Başkan’ın haberi yok.

‘Karısını aldatan adam ahlâk dersi veremez!’

Bir dönemin Kuşadası Belediye Başkanı… Bir tatilde beraberdik Marmaris’te. Şanlurfa’dan da bazı özel tanıdıklarım var. İkisinin anlattıkları halâ kulaklarımda! Sürekli bizlere ahlâk dersi veren bazı eski hakem tanıdıklarımıza; kaç tane villa verdiklerini, hesaplarına ne kadar para gönderdiklerini söylediler. Karısını aldatan adam, etrafına ahlâk dersi verebilir mi? Ahlâklı adam, hayatın her alanında ahlâklı olacak.

‘Tüm yetkileri alınan ama para için duran adam var!’

Bir arkadaşımızın MHK’daki tüm yetkilerini, görevlerini aldılar, halâ istifa etmiyor. İstifa etmek onurlu bir davranıştır kardeşim. Orada para için bekliyor. MHK’daki arkadaşlardan bazıları, Ankara’da inşaat yapıyorlar. Hakemlere, gözlemcilere satıyorlar. Hakemliği ticarete döktüler. Bu işi yapan arkadaşlarımız, şu anda MHK’da üyeler. Bu arkadaşlar bir de çıkıp, başkalarına ahlâk dersi veriyorlar!

Şehir yanıyordu! Biz suçlu olduk…

Yıllardır konuşulan bir Diyarbakır-Konya maçı var. Oradaki baş aktörlerden biri sizdiniz. Neler oldu o gün?

Biz baş aktör değildik, sinek ikiliydik! Bizi kendi kendilerine baş aktör yaptılar, bilip bilmeden. Bu maç, rahmetli Gaffar Okan şehit edildikten 2 hafta sonra oynandı. Bu maç, benim maçım değildi; Türkiye’nin maçıydı. Şehir yanıyordu zaten… Güvenlik yoktu, sağlık yoktu, eşit maç yönetemezdin. Antrenör oyuncusuna, ‘gir oyuna ve atıl, maç yarım kalsın’ diyordu. Federasyon raporlarında bunlar var. Tahkim’de var. Konyalı futbolcuların ifadeleri var. Konya hocasının aldığı ceza var. Hâl böyleyken, biz suçlu olduk!

Oğluma Haluk adını koydum, olay çıktı!

Mutlu Çelik denince, akla Haluk Ulusoy geliyor. Neydi aranızdaki bağlantı?

Ben Söke’de futbol oynarken yöneticimdi. Onun otelinde kamp yapardık. Ben hakem olduğumda, Haluk Ulusoy’un haberi bile yoktu. Ben klasmanları çıkarken, Federasyon Başkanı değildi. Herkes yanlış bilgiyle atıp tutuyor. Ben Haluk beyi bir büyüğüm olarak çok seviyordum ve oğlumun adını Haluk Can koydum. O günden sonra patladı her şey. Pişman mıyım? Hayır… Hata mıydı? Hayır… Benim için Haluk Ulusoy önemli bir insan. Türk futboluna çok şey katmıştır.

Hakem takım tutar, hakem taraf tutmaz

Hakem takım tutar mı?

Elbette tutar. Ben de tutarım. Futbolla alâkam yoksa neden hakemim ki ben? Hakem takım tutar, taraf tutmaz. Kimi hakemler, ‘ben takım tutmuyorum, milli takım falan filan’ diyor ya! Kardeşim,
kişiliksiz adamdan zaten hakem olmaz. Hakem takım tutacak, futbolla ilgili olacak, futbol oynayacak hocam. Hakemlere futbol oynatmıyorlar. Önlerine koymuşlar videoyu; anlatıyorlar!

Ticaret yapmadı diye Emin beyi yediler!

Kongreleri bilirsiniz. Neler dönüyor o salonlarda?

Hocam; Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nu bilirsiniz. Bu adam, kendileriyle ticaret yapmadı diye seçime sokmadılar ya… Emin Müftüoğlu, Alanya’nın yarısının sahibi, paraya
pula ihtiyacı yok. Çoluk çocuğunu teslim et, 20 yıl sonra geri gel, al. Onun gibi bir insanı yedi bu ülke. O masalarda oturan birisi, eski MHK üyeleri ile ticaret yapan bir kurum başkanı, bilmem kim ile birlikte yediler Emin beyi…

Bilmem kim, kim?

Bilmem kim, kim?

FANATİK ÖZEL – ZAFER BÜYÜKAVCI

2000’lerin tartışmalı hakemi Mutlu Çelik yıllar sonra konuştu: Türkiye’de şikenin olmadığı sene mi var?

 

 

Önceki İçerikAli Dürüst: Kuzey Suriye’de Hatay’da 80 yıl önce oluşan durum benzeri bir hal var…
Sonraki İçerikGalatasaray Gomis ve Sinan’la kükredi: 2-1… Gomis penaltı kaçırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz