Alptekin çifti kendini savundu

Doping nedeniyle ceza alan ve son olarak WADA raporunda doping cezasının silinmesi için rüşvet vermekle suçlanan Aslı Çakır Alptekin cephesinden WADA’nın rüşvet iddialarına yanıt geldi.

Atletin eşi ve antrenörü İhsan Alptekin, rapordaki iddiaları yalanladı. İhsan Alptekin; “WADA’dan her an düzeltme bekliyoruz. Biz ne eski Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı Lamine Diack’ın oğullarıyla ne başka kimseyle anlaşma yapmadık. 35 bin Euro da vermedik” dedi.

WADA’nın elinde yanlış bilgiler bulunduğunu; bu nedenle yanlış duyuru yapıldığını öne süren İhsan Alptekin; “Kendileri ile konuştuk. Raporlarından asılsız iddiaları çıkartacaklar” ifadelerini kullandı.

aslicakirhaber3_O0CIW

RAPORDA NE DENİLİYORDU?
Eski WADA Başkanı Richard Pound, spor hukukçusu Richard McLaren ve Alman emniyet görevlisi Günter Younger’ın hazırladığı raporda, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack’ın oğulları, dopingin üstünü örtmek için Aslı Çakır Alptekin’den para istedi” iddiasında bulunmuştu. Raporda ayrıca doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıl müsabakalardan men cezası alan 2012 Londra Olimpiyatları şampiyonu Aslı Çakır Alptekin’den, test sonuçlarının üstünü örtmek için para istendiği de yer aldı.

“Lamine Diack’ın oğulları Papa Massata Diack ve Khalil Diack, Aslı Çakır Alptekin’den para isteyerek IAAF disiplin yönetmeliğini çiğnemiştir. Ayrıca biyolojik pasaportta tespit edilen dengesizlikleri örtbas edebileceklerini söyleyerek de suç işlemişlerdir” denilen raporda, Papa Massata Diack’ın, Aslı’nın kulübünden 2 temsilciyle Monaco’da buluşarak önce 650 sonraysa 300 bin avro rüşvet istediği ancak teklifin reddedildiği kaydedildi. Papa Massata Diack ile İstanbul’da gerçekleşen görüşmede ise Aslı’nın 100 ila 250 bin avro arasında bir meblağı ödemeye razı olduğu ve bunun 35 bin avrosunu da peşin olarak verdiği paylaşıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here