Avrupa Süper Ligi’ni oluşturan takımlar UEFA ve yerel federasyonlarına tepkisine karşılık veremedi.

Avrupa Süper Ligi darmadağın oluyor! Hayal 48 saat sürdü…

Avrupa Süper Ligi projesi önceki gece gündeme gelmiş ve gündemin bir numaralı maddesi olmuştu. Fakat gelen tepkilerin ve atılan yeni adımların ardından bu oluşum çatırdamaya başladı. Öyle ki 48 saat içinde Avrupa Süper Ligi hayali darmadağın oldu. İngiliz basınında çıkan haberlere göre Chelsea ayrılacağı bilgisine ulaşılırken geç saatlerde Manchester City kulübü resmen girişimlere başlandığını bildirdi

Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward, görevinden istifa etti. Woodward 16 yıl sonra United’dan istifa etti. Tecrübeli futbol adamının Avrupa Süper Ligi‘ne karşı çıktığı ve daha fazla taraftarların hedefinde olmamak için görevini bıraktığı belirtildi. 

12 kulüpten 6’sının İngiliz olduğu Süper Lig oluşumu için İngiliz taraftarlar kulüplerine büyük tepki göstermişlerdi. Hatta bazı maçlar öncesinde statların dışında ciddi olaylar yaşandığı belirtiliyor.

Premier Lig’den ‘Big 6’ olarak adlandırılan takımların yanında Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid ayrıca Milan, Inter ve Juventus bu oluşumda yer almıştı. Fakat gelen tepkiler, başta İngiltere hükümeti olmak üzere ülkelerin aldığı önemlerle, UEFA-FIFA’nın açıklamaları ve yeni adımları ayrıca taraftarların, medyanın tepkileri sonucu proje çatırdadı.

Manchester City resmen düğmeye bastı

İngiliz basınında çıkan haberlere göre Manchester City ve Chelsea’nin Avrupa Süper Ligi projesinden ayrılacağı bilgisine ulaşılmıştı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Manchester City resmi çalışmalara başladığını duyurdu. BBC Sport’un haberine göre Chelsea, Avrupa Süper Ligi’nden çekilmek istediğini belirtilmişti

Barcelona’dan genel kurul açıklaması

Barcelona Başkanı Joan Laporta ise, “Barcelona, genel kurul üyelerinin onayı olmadan Avrupa Süper Ligi’ne katılmayacak. Bu kulüp, onların kulübü. Karar da onların.” ifadelerini kullanarak açık kapı bıraktı

La Liga ekiplerinde Atletico Madrid’in de bu projeden ayrılmak için çalışmalara başladığı öğrenildi.

Pep Guardiola’dan veto

Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola, Avrupa Süper Ligi ile ilgili konuştu. Futbolun geleceği için netlik olması gerektiğini savunan Guardiola, durumun kendileri açısından rahatsız edici olduğunu ve takımların zirvede mücadele edip elemelere katılamamalarının adil olmadığını söyledi.

Liverpool da ayrılabilir

İngiliz basınından The Sun ise bir kulübün taraftar baskısı nedeniyle turnuvadan çekilebileceğini yazdı. Bu kulübün Liverpool olduğu düşünülüyor. Nitekim Liverpool, kulübün Avrupa Süper Ligi’ndeki yol haritasını açıklamak için Salı günü planlanan tüm personel toplantısını iptal ettiğini açıklamıştı.

Toplantı kararı

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Avrupa Süper Ligi’ni kuran 12 kulübün yetkilileri, ayrılık kararlarını görüşmek ve organizasyonu tamamen feshetmek için bu gece toplanma kararı aldı.

İngiltere Kültür ve Spor Bakanı Oliver Dowden, “Chelsea ve Manchester City’nin gösterdiği duyarlılık önemli, diğerlerini de hızla onları takip etmeye davet ediyorum” ifadelerini kullanarak gelişmeleri doğrulamış oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here