Avrupa Süper Ligi İngiliz taraftarlar tarafından ağır şekilde  aşağılanıyor.

İngiltere’de yaşayan bağımsız gazeteci Rıdvan Ertuğ İngiltere gündemini Futbolmedya için kaleme aldı:

Pazar günü geç saatlerde, Avrupa’nın elit kulüpleri, Amerikan bankacılık devi JP Morgan tarafından finanse edilen 4.3 milyar sterlinlik sözde Süper Lig’e katıldıklarını açıklaması, Dünya futbol çevrelerinde şok etkisi yaratmıştı.
İlk tepkiyi o sırada ekranda izlediğim Gary Neville, Sky Sports News canlı yayınında ekranlarda öyle net ve öfkeli gösterdi ki, kulaklarıma inanamadım. Senelerce kaptanlığını yaptığı başta kendi kulübü Manchester United ve Liverpool’dan tiksindiğini söyledi. Hakikaten beklemediğim bir tepkiydi. Ayrılıkçı bir Avrupa Süper Ligi’ne katılmayı planladıkları için destekleyen tüm Kulüpleri “SABIKALI” ilan etti ve düşüncelerinden milim geri adım atmadı.

Aniden yapılan açıklamayla önerilen Avrupa Süper Ligi, 48 saat boyunca neredeyse sürekli kınanmasının ardından, 12 ayrılıkçı kulübün dün gece dağılmaya başladığı sinyalleri gelmeye başladı. Tepkilerin  damla damla etkisini gösterdiği kesin. Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward görevinden 16 yıl sonra istifa etti. Projenin elebaşlarından biri olan Andrea Agnelli’nin Juventus başkanlığından ayrıldığı söylendi. Avrupa şampiyonu Bayern Münih ligin bir parçası olma niyetinde olmadığını açıklarken, Manchester City menajeri Pep Guardiola  ve Kevin De Bruyne, Marcus Rashford ve Luke Shaw da dahil olmak üzere bir dizi Dünya çapında ki yıldız oyuncu, gün boyunca yaptıkları söylemlerle baskıyı artırdı. 

Başbakan Boris Johnson, hükümetin ligin gerçekleşmesini önleme taahhüdünü yeniden vurgulamak için koronavirüs basın brifingini de kullandı. Bu arada dün sabah toplanan, 14 Premier Lig kulübünden oluşan bir zirve yapıldı, planları reddetti ve ‘oybirliği ve şiddetle’ Big Six – Büyük altılı  – “akıl almaz kibirlikle” altını çizilerek suçladı.
48 saatten kısa bir süre sonra, 12 asi kulübünün temsilcileri – Liverpool, Arsenal, Tottenham, AC Milan, Inter Milan ve Real Madrid – bir “çıkış stratejisini” tartışmak için görüşmelere dün sabah saatlerinde kilitlendi. Manchester City, ayrılıkçı gruptan “çekilme prosedürlerini resmi olarak yürürlüğe koyduklarını” söyleyerek resmi olarak ayrılan ilk kulüp oldu. Uefa başkanı Aleksander Ceferin tarafından kısa sürede memnuniyetle karşılanan bir karardı ve şöyle dedi: “Avrupa Liglerinde daha iyi bir gelecek için onlarla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyorum.”Diğer kulüplerin çoğunun sessizliği kulakları sağır etmeye devam etti. Efsanevi eski oyuncu ve teknik direktör Kenny Dalglish dün gece tweet attı: ‘Son birkaç gün Liverpool Futbol Kulübü’nü seven herkes için zor geçti ve umarım doğru olanı yaparız.’ Kırmızıların kaptanı Jordan Henderson, Premier Lig kaptanları için acil bir zirve düzenlediğini bildirildi. Lig kaptanları daha sonra tweet attılar: ‘Bundan hoşlanmıyoruz ve olmasını istemiyoruz.Bu bizim kolektif duruşumuzdur. Futbol kulübüne ve taraftarlarına olan bağlılığımız mutlak ve koşulsuzdur.

Bu sabahki The Daily Telegraph Gazetesi Avrupa Süper Ligi girişimini şöyle analiz etti; Big Six – Büyük altılı isyancı futbol severler tarafından ağır şekilde aşağılanıyor. Avrupa Süper Ligi başlatma planı, Premier Lig’in “Büyük Altılısının”  rekabeti bırakmasının ve Ed Woodward’ın Manchester United’dan istifa etmesinden sonra dün gece sona erdi. Taraftarlar, futbol tarihinin en olağanüstü 48 saatinden birini takiben turnuvanın ölümünü müjdelemek için domino taşları gibi düşerek Avrupa’nın en iyi kulüplerinin milyarder sahiplerine karşı çarpıcı bir zaferi kutladılar. Chelsea ve Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal ve Tottenham Hotspur UEFA’ya ve yenilenen Şampiyonlar Ligi’ne sürünerek geri dönmeden önce, büyük ölçüde ilk çıkanlardı. Manchester United yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Taraftarlarımızın, Birleşik Krallık hükümetinin ve diğer önemli paydaşlarımızın tepkilerini dikkatle dinledik.”Liverpool, “Son günlerde, kulüp hem içeriden hem de dışarıdan çeşitli kilit paydaşlardan temsiller aldı ve değerli katkılarından dolayı kendilerine teşekkür etmek istiyoruz.”Arsenal ve Tothenham Spurs, asi Avrupa Süper Ligine  katılmaktan pişmanlık duyan kulüplerdi. Arsenal kurulu açıklaması : “Bir hata yaptık ve bunun için özür dileriz. Arsenal’de burada başarmaya çalıştığımız şeye olan inancınızı yeniden kazanmanızın zaman alacağını biliyoruz ama Süper Lig’in bir parçası olma kararının, sevdiğiniz kulüp Arsenal’i koruma ve sevdiğiniz oyunu daha fazla dayanışma ve finansal istikrarla destekleme arzumuzdan kaynaklandığını açıklığa kavuşturalım. “ şeklinde geldi.
Tottenham Spurs Kulübü  başkanı Daniel Levy şunları söyledi: “Avrupa Süper Ligi önerisinin neden olduğu kaygı ve üzüntüden pişmanlık duyuyoruz. Kulübümüzün, finansal adil oyun ve finansal sürdürülebilirliği daha iyi sağlamayı ve aynı zamanda önemli ölçüde sağlamayı amaçlayan olası yeni bir yapının geliştirilmesine katkıda bulunmasının önemli olduğunu düşündük.

Liverpool FC’nin sahibi John W Henry özür açıklaması ; Bu sabah erken saatlerde Liverpool FC’nin sahibi John W Henry, kulübün iptal edilen Avrupa Süper Ligi’ne katılma teklifi nedeniyle taraftarlardan, teknik direktör Jurgen Klopp’tan ve oyuncularından özür diledi. John W Henry, kulübün resmi Twitter akışında yayınlanan bir videoda şunları söyledi: “Liverpool Futbol Kulübü’nün tüm taraftarlarından , son 48 saatte neden olduğum rahatsızlık için özür dilerim. Projenin “taraftarların desteği olmadan asla ayakta kalmayacağını biliyorum.Sizi duyduk, sizi duydum.” Ayrıca John W Henry Teknik heyetin başında ki  Klopp, oyuncuları ve ekibinden de özür diledi ve “Bu konuda kesinlikle hiçbir sorumlulukları yoktur” dedi.
Avrupa Süper Ligi haberleri bu sabahki tüm İngiliz yazılı basını manşetlerinde yerini aldı, işte detaylar ;Metro, yeni Avrupa Süper Ligi’nin “çatırdamaya başladığını” bildirdi.Daily Mirror, takımların Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeye başlamasıyla futbol için yeni bir umut olduğunu söylüyor.Daily Mail, takımların tartışmalı Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeye başlamasıyla “açgözlü futbol patronlarının” mağlup edildiğini kapak sayfasına taşıdı..The Times’ın manşetinde – Futbol kulüpleri cephesinde yer alan  Avrupa Süper Ligi planları karşıtında taraftarlara boyun eğiyor.The Guardian, Avrupa Süper Ligi planlarının çöküşün eşiğinde göründüğü için taraftarların kutlama yaptığını anlatıyor.Sun Gazetesi tüm  kapak sayfasını  Cheerio! Cheerio! Cheerio!,başlığı altında konuya ayırdı “Süper Lig’in iki takımın ayrılmasının ardından parçalandığı” yorumunu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here