Türk spor basınının efsanesi, foto muhabirlerinin duayeni Hüseyin Kırcalı (Hüseyin Cahit Büyükkırcalı) hayatını kaybetti. Vefat haberini TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir verdi:
“Türkiyenin en önemli spor foto muhabirlerinden, büyük usta HÜSEYİN KIRCALI’nın vefat ettiğini biraz önce öğrendim. Acım çok büyük. Allah rahmet eylesin”.
1941 doğumlu olan Hüseyin Kırcalı, Milliyet gazetesindeki fotoğrafları ile spor basınının en önemli isimlerinden biri olmuştu. Emekliliğinin ardından bir dönem yurtdışında yaşayan Kırcalı, ardından memleketi Şanlıurfa’ya yerleşmişti.
Futbolmedya olarak Hüseyin abimize Allah’tan rahmet kederli ailesine ve spor camiasına başsağlığı dileriz.

HÜSEYİN KIRCALI KİMDİR?

Fotoğrafçılığa 1956’da başlayan Kırcalı 1961 yılında foto muhabiri olarak başladığı Milliyet Gazetesi’nde 2007 yılına kadar kesintisiz görev yaptı.

İlk uluslararası ödülünü 1965’te World Press Contes ten (Hollanda) aldı.Daha sonraki yıllarda Japonya’da Nikkon Club’ın düzenlediği uluslararası yarışmalarda, siyah-beyaz ve renkli fotoğraf dallarında, birçok kez çeşitli ödüller kazandı. Çin Halk Cumhuriyetinde yapılan bir yarışmada “şeref sertifikası” elde etti. Stern (Almanya) dergisinin yıllıklarında fotoğrafları yayınlandı.

 Muhammed Ali -Hüseyin Kırcalı

Kırcalı, foto muhabiri olarak göreve başladığı yılları şöyle anlatmıştı:

“1963 yılında 3. Mevki bir trenle iki günde İstanbul’a gidip Milliyet Gazetesi’nin Aktüalite servisinde foto muhabiri olarak göreve başladım. Halit Çapın’lar, Çetin Altan’lar, Abdi İpekçi’lerin ve de Milliyet Gazetesi’nin Babiali’de bir okul olduğu bir dönemdi. Spor Servisinden Aktüalite’ye telefon edip acele Galatasaray’ın kuruçeşme adasında ki sezon açılışına bir foto muhabiri istemişlerdi. Beni yolladılar, sezon açılışında Gündüz Kılıç’ın Antrenör, Turgay Şeren’in futbolculuk dönemiydi. Spor muhabiri olarak yıllarca görev yaptım, Sayısız Dünya Kupası ve olimpiyat takip ettim. Bizim zamanımızda teknoloji çok geriydi, şimdiki foto muhabirleri bu anlamda çok şanslı”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here