Spor basınının usta ismi Erdoğan Arıpınar, iki yıl önce aramızdan ayrılan spor dünyasının efsane ismi Kahraman Bapçum’u yazdı:

Bir Kahraman Bapçum vardı

Türk spor basınının tarihi 1900’lerde başlar. 1940-1950 arası gelişir ve sonra bugünlere doğru yürür. Bu tarihlerde yer alan rahmetle andığımız yazarlar ve foto muhabirleri vardır. Ancak birisi her yönü ile bir başka değerdi. Milliyet Gazetesinin Kahraman Bapçum’u. Bugün onu vefat yıl dönümünde sevgi, saygı ve rahmetle anacağız.
Bapçum sporda Türkçeyi en iyi kullanan yazardı. İyi bir hukukçu idi ve de eşiyle birlikte iyi de bir eğitimci. Tabii herkes gibi sevdiği renkler ve sevdiği takım vardı. Amma; bir defa bile olaylara renkli gözlükle bakmamıştı. Futbol yazarı değil, spor yazarıydı. Birlikte kongrelere, olimpiyatlara, şampiyonalara gittik.

TSYD’nin kurucularındandı. Sonra o başkan oldu, ben de genel sekreterlik yaptım yıllarca. Son yıllarında yazdığı kitapları Türk spor kitaplığında birer armağan olarak duruyor. Tanrının yazısı spora, gerçek spor yazarlığına emek vermiş pek çok değerli arkadaşımız artık aramızda değiller, bizlerden rahmet bekliyorlar. Amma çalışmalarıyla, yazıları ile insana ve ülkeye bakış açısı ile Kahraman Bapçum bir başkaydı. Yapılacak tek şey onu genç spor yazarlarına örnek göstermek ve sevgiyle anmak olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here