Spor basınının kadın yazarlarından Burcu Eken, Arda Turan’ın Barcelona’dan Başakşehir’e uzanan öyküsünü futbolmedya.com için yazdı. Eken, Arda’nın kariyerinden bu düşünün futboldan kaynaklanmadığını ileri sürdü:

YETERSİZ BAKİYE

Nasıl anlatsam, nerden başlasam, mmmm…

Bayrampaşa Bayrampaşa, Bayrampaşa Bayrampaşa!

Evet yanlış okumadınız “Bayrampaşa Bayrampaşa”

Normal de Mazhar Fuat Özkan’ın söylediği şarkı “Bodrum Bodrum” fakat ben Arda Turan’ı anlatacağım için “Bayrampaşa” yazmayı tercih ettim.

Bildiğiniz gibi 30 Ocak 1987’de İstanbul ilinin Bayrampaşa ilçesinde dünyaya gelen Arda Turan, uzun yıllar Galatasaray’da futbol oynadıktan sonra İspanya temsilcilerinden Atletico de Madrid’e oradan da dünyanın en iyi futbolcularının forma giydiği Barcelona’ya transfer oldu.

2015 yılında katıldığım bir radyo programında “Arda Turan Barcelona’da forma giyemez. Yetersiz” demiştim. Ben bu konuşmayı yaptıktan sonra Arda Turan sevenler bana küfür kıyamet girişmişlerdi. Olsun, onların da canları sağ olsun. Çünkü bana göre Arda’nın “YETERSİZ” olduğu yer futbol sahası değil, sosyal yaşamıydı. Bunu görmüş ve dile getirmiştim. Fakat ATFC bunu anlayamamıştı. Zaten anlamaları da beklenemezdi.

Sizin de dikkatinizi çekmiş miydi? Arda nereye katılsa sürekli Bayrampaşa diyor, Bayrampaşa’da takılıyor, Bayrampaşa’dan konumlu fotoğraf paylaşıyor, Bayrampaşa, Bayrampaşa, Bayrampaşa… bunlar yetersizliğinin en açık örneğiydi benim için. Şimdi diyeceksiniz ki “Kardeşim Arda geldiği yeri unutmuyor ondan sürekli Bayrampaşa diyor”. Tabi ki insan geldiği yeri unutmamalı fakat Messi’nin düğününe katılmak yerine de Bayrampaşa’ya gelmemeli değil mi?

BEN BAYRAMPAŞA’DA OKURKEN OKULUMUZA GELMİŞTİ

Hatırlıyorum, 2006 senesinde Bayrampaşa Tuna Lisesi’nde okurken, Arda Turan okula panele gelmişti. Orada ben de dahil herkese “Hayal kurmayı ve peşinden nasıl gitmek gerektiğini” anlatmıştı. Hayal kurmak ve peşinden gitmek bu muydu? Yoksa biz “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma”yı mı anlamalıydık?

Tarih sayfaları 15 Ocak 2018’i gösterdiğinde Arda’nın da çok sevdiği Ebru ablasının da dediği gibi “Bir devir bitti kabul edelim.” Çünkü Barcelona A. Turan transferinden 1 kuruş kazanamadan yollarını ayırmış oldu. Ve Arda, damarlarını kessek “Sarı-Kırmızı” akacak kanı birbirine karıştırıp, Turuncu rengi elde edip, Barcelona’da forma giyemediği ve giyemeyeceğini de bildiği için Türkiye’ye Bayrampaşa ilçesine 14.5km yani yol boş olduğunda 20 dakika da ulaşabileceği Başakşehir’e transfer oldu.

Peki, Arda Turan’ı kiralık olarak kadrosuna katan Medipol Başakşehir, bu para kaynağını nerden buldu?

Tam da acaba;
“Maç günü geliri?
Bilet satışı?
Store ürün satışı?
Oyuncu satışı?
Yayın geliri?
Sponsorluk ve Reklam?

UEFA Ödeneği?” mi diye düşünürken bindiğim İETT otobüsünde okuttuğum akbilim “Yetersiz bakiye” diye bana uyarı veriyor ve ben de yazıya son veriyorum.

Burcu Eken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here