Burhaniye Karadağ Göçmenleri Derneği’nin açılışını Karadağ Büyükelçisi Kastratoviç yaptı

Türkiye’de yaşayan Boşnak kökenli Türkler, atalarının geldikleri Karadağ ile kültür köprüsü kurmaya başladı. Türkiye’nin en aktif Karadağ göçmenleri derneği olan Burhaniye Karadağ Göçmenleri Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği yeni binası geniş katılım ile açıldı. 

Derneğin açılışına Karadağ Ankara Büyükelçisi 

Perisa Kastratoviç, Karadağ İstanbul Başkonsolosu Branislav Karadziç, İzmir Karadağ Fahri Konsolosu Cüneyt Bosnalıer, Karadağ Diaspora Başkanı Arben Jakupi de katıldı. 

Dernek Başkanı Adil Özuzun, “Burhaniye ve çevre ilkelerde çok sayıda Karadağ göçmeni Boşnak yaşıyor. Atalarımızın göç geçtiği topraklarla kültür bağını devam ettirmek için çeşitli faaliyetler bulunuyor, Karadağ’da gençlik kampları ve dil kursları düzenliyoruz. Bu kültürel köprünün anavatanınız Türkiye ve ata toprağımız Karadağ arasındaki ilişkileri de güçlendireceğini düşünüyoruz” dedi. 

Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratoviç de Türkiye’de yaklaşık 250 bin Karadağ göçmeni olduğunu tahmin ettiklerini belirterek atılan kültürel adımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi:

“Türkiye ile Karadağ arasındaki bağlar çok eski tarihlere dayanır. Diplomatik ilişkilerde 144.yılımızı kutluyoruz. Karadağ olarak ilk büyükelçiliğimizi Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul’a açtık. 2006’da bağımsızlığımızı ilk tanıyan ülke Türkiye idi. 2019’da pandemide ilk yardımımıza koşan ülke yine Türkiye oldu. Bugün ülkemizdeki şirketlerin 1/3’ü (3500) Türk firması. Hem kültürel hem ekonomik bağları daha da güçlendirmek istiyoruz.”

Dernek üyeleri ve Karadağ diplomatik heyeti açılışın ardından yoğun bir Boşnak nüfusunun yaşadığı Edremit Bostancı Köyünde Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan 

ve halk ile buluştu.

Heyet daha sonra yine bir Boşnak yerleşimi olan Ayvalık Küçükköy köyünde yerel halkla bir araya geldi, ardından da Ayvalık  Belediye Başkanı 

Mesut Ergin’i ziyaret etti. 

Karadağ heyetinin katılımı ile Ayvalık Ticaret Odası’nda toplantı düzenlendi ve iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve somut adımalar atılması konusunda hemfikir kalındı. Oda başkanları Karadağ’a davet edildi. Toplantıya Avvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar, Burhaniye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Çoşkun Sever, Edremit Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin de toplantıya katıldı. 

İki gün süren ziyaretlerde Karadağ devlet televizyonu da çekimler ve röportajlar yaptı. 

Önceki İçerikAcun Ilıcalı: Ağır Fenerbahçeliyim ve bence en başarılı başkan Ali Koç
Sonraki İçerikNelsson: Sinirliyim. Futbol oynamak için İstanbul’da yaşıyorum, yedek kalacaksam giderim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz