Sabah yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü ‘Korsan maç izleyenler yandı’ başlıklı yazısında, korsan maç izlemenin cezasının ağırlaşacağını, Digitürk’ün korsanla mücadelede kararlı olduğunu aktardı.

“Yeni yasa yürürlüğe girince çok kişinin canı yanar” diyen Tezel, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“TBMM’ye sunulacak olan Spor Yasası’nda, IPTV ile korsan yayınların dağıtıcılarına ve izleyenlere ağır cezalar verilmesi talep edilecek. Süper Lig’in yayıncı kuruluşu Digiturk (beIN Media Group), korsanla büyük bir mücadele içindeydi ama yasalar yeterli değildi. Eğer kabul edilirse yeni Spor Yasası, korsanla mücadelede önemli bir adım olacak.

Bu hem illegal yayınlardan yılda tam 1.2-2 milyar TL arasında kaybı olan Digiturk, hem de Türk futbolu için güzel bir gelişme.

Yayıncı kuruluş ne kadar az zarar ederse kulüpler o kadar çok kazanır. Bu köşede hep yazdım;

IPTV’den maç izleyenler en büyük zararı taraftarı oldukları kulüplere veriyorlar. Asıl merak konusu ise bu yasanın nasıl uygulanacağı.

IPTV yayınları genelde yurt dışından yapılıyor ve bu yayını yapanları yakalamak ve cezalandırmak zor bir süreç. Halk, korsan yayın izlemenin suç olduğunu pek önemsemiyordu.

IPTV’ye yıllık üye olanlar bile var. Birçok insan internette günün maçını yazıp ilk çıkan linki tıklıyor. Artık korsan izlemenin cezası ağırlaşacak. Digiturk ise korsanla mücadelede kararlı. Yeni yasa yürürlüğe girince çok kişinin canı yanar!”

3 YORUMLAR

  1. Bizim suçumuz nedir ucuzlatin bizde alalım 80 100 TL aylık veremiyor millet aldıkları 3 kuruş maaş onuda size. Mi versin milletin suçu yok mecbur kalıyorlar izlemeye

  2. Digiturk ilk once dolandirdigi insanlara paralarini geri yollasin.90 gun once heriki hesabimdan 173.00 TL ekim aidatini cektiler mukerrer olarak 7 is gununde hesabima iade edeceklerini soyleyip 94 cu gun olmasina ragmen parami iade etmediler.Yarin konu ile ilgilu Cumhuriyet savciligina dolandiriciliktan digiturk hakkinda suc diyurunda bulunacagim ve bu muraacat belgemide tum sosyal medyada paylasacagim….Bu yazdiklarimi ister yayinlayin ister yayinlamayin ama Turk adaletine guvenmeye devam edecegim…

  3. Digiturk önce dekoder fiyatlarını düşürsun.iptv yabancı ülkelerden yayın yapıyor.once onları ceza versinler onları kapatsinlar.sanki Türkiye iyi bir Lig varda 40 yıllık BJK bıraktım.takim tutmuyorum milli takım IPTV yayın yaparlarsa herkes seyreder internet özgürlüğü var buna kimse karışamaz yüzde elli bir engelli vatandaş olarak bunlara halkları yok saygılarımla spor bakanımız iyi düşünsünler bu saçma bir kanun olur. Saygılarımla böyle spor kulübü geliri artmaZ.insanlar dekoderde almaz statyum gelmez oyuncu sınırlaması 5 tane alacanina 2 al yabancı 2 lig 3 lig oyuncu dolu IPTV yi devlet isterse internetten yayınlarını keser. Spor bakanı yabancı oyuncular dan vergi artırsın dünyada en düşük vergi Türkiye’de 30 35 yaşında yabancı oyuncular alıyorlar adamlar tatile geliyor.birde iyi sözleşme imzaliyorlar ondan sonra kulüpler uğraşsın dursun. Ben Türkiye liginin 2 senedir seyretmiyorum onun için Digiturk kapattım dunyada futbol nasıl yönetiliyor onu öğrensinler.saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here