Henüz 12 yaşında olmasına rağmen tam 31 madalya kazanan dünya rekortmeni buz patencimiz Efe Cetiz hedef büyüttü… Golden Book’a (Altın Kitap) giren ilk ve tek Türk patenci olan Cetiz, “2019’daki Gençlik Olimpiyatları’na yaşım yetmiyor ama 2021’deki olimpiyatlarda ülkeme altın madalya kazandıracağım” dedi.

Türkiye Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda 12 yaş ve altı grubu “Basic Novice A Boys” kategorisindeki 23.03 puanıyla dünya rekortmeni olan buz patenci Efe Cetiz, gelecek planlarını Karar gazetesine anlattı. Akmerkez Frozenland’deki buluşmamızda yaşından umulmayacak kadar iddialı konuşan Efe, büyük hedeflerden söz etti…

Şu ana kadar 27’si altın olmak üzere tam 31 madalya kazanan ‘Buzun Efe’si, European Criterium Turnuvası kapsamında İtalya’da düzenlenen Coppa Europa Yarışması’nda da minik erkekler kategorisinde 26.60 puanla birinci olmuş ve göğsümüzü kabartmıştı. Cetiz, 26 yıldır düzenlenen bu yarışmadaki başarısı ile “Golden Book”a (Altın Kitap) giren ilk ve tek Türk patenci olmuştu. 2011’de ailesinin desteğiyle buz patenine başlayan ve aldığı derslerin ardından ‘madalya canavarı’na dönüşen Efe, elde ettiği onca dereceye rağmen çalışmaktan vazgeçmiyor. Her turnuvada daha iyisini yapmak için çabalayan Efe Cetiz, antrenman videolarını izleyerek, eksik gördüğü yönlerini geliştirmek için kendisini zorluyor.

Çevresinden ve yakın arkadaşlarından olumlu tepkiler aldığını belirten Efe, dünyanın en iyi buz patencilerini izlemeyi de ihmal etmiyor. Büyüklere karşı mücadeleye hazır olmak için bazı yönlerini ilerletmesi gerektiğini düşünüyor.
Adı Ege Denizi ile özdeşleşen İzmir’de neden buz patenini seçtiğini sorduğumuzda, “Denemek için gittiğimde çok sevdim ve devam ettim. Sonra doğal olarak dereceler kazanmak istedim” ifadelerini kullanan Efe, “Ülke olarak buz pateninde oldukça gerideyiz. Başka ülkelerde bu sporla ilgilenenler günde 7-8 saat çalışma imkanına sahipler. Biz İzmir’de haftada sadece 6 saat buz üzerinde çalışabiliyoruz. Buz pisti konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum bizim için büyük bir dezavantaj. Gelişmiş ülkelerde okullarda bile pist var. Bu sporla ilgilenenler önce antrenman yapıp, sonra derslerine devam ediyor” diye konuştu.

Buz patenini bıraktığında antrenör olarak bu sporun içinde kalmak istediğini ifade eden Efe Cetiz, “Şu anki hayalim Gençlik Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak. 2019’dakine yaşım yetmiyor ama 2021’de ülkeme altın madalya hediye etmek istiyorum” yorumunu yaptı.

‘Buzun Efesi’, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde futbol ve basketbolun önüne geçebilmek çok zor. Ama diğer sporlara da gereken önem verilmeli. Her dalda büyük başarılar kazanılıyor ama insanlar sadece futbol ve basketbol odaklı yaşıyor.” (hakan akar – karar gazetesi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here