Dursun Özbek: Galatasaray ülkenin en başarılı takımı olduğu için UEFA bizi tercih etti!

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, UEFA Finansal Kontrol Kurulu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in basın toplantısındaki açıklamaları şöyle:

“Galatasaray Türk sporuna 110 yıllık geçmişiyle büyük hizmetler vermiştir. Öncü olduğu her alanda Türkiye’nin temsilciliğini yapmış ve futbolda Türkiye’nin çok önemli bir kulübü olmuştur. Futbolda 20 kez şampiyon olarak 4 yıldızı takmış, Türkiye Kupası’nın rakipleriyle kıyaslanmayacak sayıda sahibi olmuş, Türkiye’de öncülük görevini üstlenmiş çok önemli bir kulübümüzdür. Galatasaray’ın kuruluş hedefinde olan, uluslararasında başarılar yeterli miydi, hayır değil. Ali Sami Yen kuruluş amacını açıklarken, yabancı takımları yenmek esas notunu düşmüştür.”

“UEFA, EN BAŞARILI OLDUĞUMUZ İÇİN BİZİ HEDEF ALDI”
“Başarılara giderken Galatasaray her şeyi doğru mu yaptı? Evet, birçok şeyi yaptık ama, bazı eksiklerimiz de oldu. Bazı şeyleri süreç içinde halının altına süpürdük. Finansal konularda son yıllarda eksiklerimiz oldu. Avrupa’da futbolun patronu UEFA. UEFA, 2009 yılında bazı maksatlar çerçevesinde, kara paraların girmemesi için, bir amaç uğruna bir yapılanmayı başlattı. FFP’yi tüm Avrupa Futbolu’na getirdi. Şu anda Avrupa’nın en önemli yarışmalarından biri olan Şampiyonlar Ligi’ne, diğer takımlardan çok fazla katılmış, Türkiye’yi başarıyla temsil etmiş bir kulüp Galatasaray. UEFA FFP’yi başlattığı zaman, ilk aşamada Galatasaray’ı hedef aldı. Galatasaray o dönemde Avrupa’da en çok gözüken, başarı odaklı Türk takımıydı. Bunun için 2010 yılında Galatasaray’ın finansal yapısını incelemeye başladı. ”

f171ff5106b242dd91e3a5bbd85d1539

“ZARAR GEÇMİŞ DÖNEMDEN KAYNAKLANIYOR”
“UEFA kriterleri şunu öngürüyor: 3 futbol sezonunda peş peşe 30 milyon Euro’dan fazla zarar edemezsin. 2012’de incelenmeye başlandığı zaman, 2012-13 sezonunda Galatasaray Sportif AŞ’nin zararı 38,0 milyon Euro. UEFA yetkilileri bu incelemeleri yaparken son derece hassaslar, son derece dikkatli. Rakamlarda sapma yapmak mümkün olmuyor. 2013-14 sezonunda zarar 70,4 milyon Euro’ya çıkmış. 2014-15 sezonuna gelince, bu sezonda bir yönetim değişikliği oldu, sezona önceki yönetim başladı, Ekim ayı itibariyle yeni bir yönetim geldi. Duygun Yarsuvat döneminde ben de başkan yardımcısıyım, bütün finansal uygulamalardan da sorumlu kişiyim. 2014-15’teki zarar, 55.8 milyon Euro. Duygun Yarsuvat döneminde iş başına geldiğimiz zaman, zaten sezonun yarısına gelinen bir dönem. Harcamalar sezon başında yapılmış, kontratlar yapılmış, geçmişte yapılan imzalara uymak zorundasınız. Artış trendine baktığınız zaman, belli bir yönetim biçimine girdiyseniz, zararın artması gerektiğiydi. ”

“TABLOYU GÖRDÜK AMA BU DURUMU ÖNLEYEMEDİK”
“Sayın Yarsuvat döneminde, biz Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı tabloyu gördük. Bunun acil olması nedeniyle bazı önlemler aldık. Bazı harcamaları kıstık. O tarihte futbol takımında 44 tane futbolcumuz vardı, bu futbolcuların büyük bir kısmını satarak ve kiraya vererek hafifletmek istedik. Kadroyu 25-26’lara düşürdük. Bu tasarruf, personelde israfı engelleme hareketi, istenilen düzeyde gerçekleşemedi. Yani yine 55 milyon seviyesinde sportif AŞ zarar etti. Bunun en büyük etkeni, geçmişte yapılan kontratlar.”

“2015 Mayıs ayında başkan oldum. Geçmiş dönemden gelen mali sorunların bilincinde olarak başkanlığa aday oldum. Galatasaray’ın iyi yönetilmesi halinde çok daha başarılı olunacağı ve kaynakların Galatasaray’ı yönetmek için yeterli olduğu kanaatindeyim. İlk yarı yeni bitti, 2. yarıda bir maç oynadık. Buradaki geçen dönemden de gelen bilgim çerçevesinde, yaptığımız en önemli işlerden bir tanesi, mali yapıyı düzeltmek yönünde hareket ettik. Bunları yaparken, sportif başarının eksilmesine izin vermedik. Sportif başarı için elimizden geleni yapıyoruz. Galatasaray, yarışmaya girdiği her alanda şampiyonluğun adayıdır ve mücadelesini verir”

“FFP SADECE GALATASARAY’IN SORUNU DEĞİL”
“Bu FFP sadece Galatasaray’ın sorunu mu? Hayır. Göksel Gümüşdağ şunları söylemiş: ‘2011 yılından beri malum sebeplerden dolayı bir düşüş yaşıyoruz. 4 büyük takımımız dahil, mali sorunlar yaşanıyor. Belli makyaj yapılmazsa, zannediyorum çoğu kulübümüz UEFA’da maça çıkamaz’. Mali yapıların incelenmesine yönelik bir kurul kurulmuş. Türkiye’deki 18 tane Süper Lig kulübünün toplam borcu: 4,2 milyar TL. UEFA nezdinde Galatasaray bir öncelik almıştır, doğru. Bu Galatasaray’ın Avrupa futbolundaki yeri ile ilgili. Fakat Türk futbolunda bu peşi sıra gelecektir. Yapılardaki bozukluk bunun devamını sağlayacaktır”

“UEFA’dan bir mektup aldık. Kulübümüzle yaptıkları mütabakat çerçevesinde, bu tablonun kabul edilemez olduğunu söylüyor ve bize söylediği izlenen 3 dönem rakamları neticesinde Galatasaray’ın 2016 sonuna kadar bu tabloyu düzeltmesi mümkün değil dedi. Biz onlara ilk yarıdaki zararın 30 milyon Euro olduğunu söyledik. Bu her ne kadar bir iyileşme gibi gözükse de, UEFA tarafından pek kabul edilmedi. Biz bu rakamları daha iyi yerlere çekmek için çalıştığımızı anlattık. Bize zararların sebepleri soruldu, biz Galatasaray’ı temsil eden heyet, Galatasaray’ı en iyi seviyede anlatmış ve bu zararların nereden geldiğini ifade etmiş ve ayrıca bunun nasıl önleneceğini de bir proje halinde önlerine koyduk. Kendilerine de, bize verilen sürenin uzatılması halinde Galatasaray’ın dengeye geleceğini belirttik ve 3 sene ek süre istedik.”

“1+1 YIL MEN EDİLMEMİZ İSTENİYOR”
“Komite Galatasaray’ın Avrupa Kupaları’ndan 1+1 yıllık men edilmesini istiyor. Bu karar değildir, görüşlerini öyle belirtiyor. Bu komite bizi davet edecek. Orada biz görüşlerimizi kendilerine tekrar ileteceğiz. Savunmamızı en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Galatasaray’ın buradan zarar almaması ya da kabul edilebilir bir ceza ile çıkması için elimizden geleni yapacağız. İnceleme kurulu, Galatasaray’ı 1 sene kupalardan men edelim. 2. sene hesaplarda bir iyileşme de var, Galatasaray’ı izleyelim, eğer 2016 sonunda zararı 10 milyon seviyesine, bunu takip eden 2017’de de bunu 10 milyon euro seviyesinde kapatırsa, sadece 1 sene ceza verilmesi yönünde bir tavsiyede bulunuyor. Bu zaten bizim hedefimizle çakışıyor. Sezon başlangıcında, Sportif AŞ’nin zararını 30 milyon Euro çerçevesinde görüyorduk, fakat yeterli olmadığını görmediğimizden bazı aksiyon çalışmaları hazırlıyorduk. 2. dönemde Galatasaray’ın zararının minimize edilmesi, 5-10 milyon Eurolar’a inmesi için bir çalışmamız var. Bu sadece UEFA için değil, Galatasaray’ın bekası için gerekli. Bu nasıl yapılacak, 2. bir basın toplantısıyla detayları vereceğim. Galatasaray son 10 yılın faturasını bugünlerde ödemek zorundadır. Bu acı reçete hiçbir zaman sportif hedeflerin şaşması anlamına gelmez. Herkesin bize güvenmesini istiyorum. Aslolan Galatasaray’dır”

e05382d8cd6e4f9e85d3738ea0a6e713

“Galatasaray yönetim kurulu olarak, Galatasaray’ın UEFA’dan ceza alması fikriyle yola çıkmadık. Benim fikrim Galatasaray’ın ceza almaması yönünde. Burası bir yargılama, tablo da ortada. UEFA nezdinde, yaklaşık 10’a yakın ceza maddesi var. Hangi cezanın Galatasaray’a uygulanacağı yönünde bir fikrimiz yok o günlerde. Hiç düşünmedim, hiç aklıma da getirmedim. Ben Galatasaray’ın hala ceza almaması yönünde, böyle bir şeyi beklemediğimiz yönünde duygu taşıyorum. Galatasaray’ın kaynakları ve yapısı, marka değeri, bu problemlerin üzerinden gelmek için son derece mümkündür”

“AMATÖR ŞUBELERİ KAPATMAYACAĞIZ”
“Amatör şubelerimiz artarak devam edecektir. Transferler konusuna gelince, 2 nokta transfer yaptık. Mustafa hocanın raporu doğrultusunda nokta transferlerimiz devam edecek. Mustafa hoca da daha önce ifade etti, bizim bu dönemde yapacağımız transferlere harcayacağımız paralar, göndermeyi düşündüğümüz isimlerin üzerinde olmayacak. Bir denge politikası izleyecek. Maksat takımı hem gençleştirmek, hem de nokta transferler yapmak. Mustafa hocam da açıkladı, 1-2 noktaya daha transferlerimiz devam edecek”

“Biz Galatasaray’da kenetlenmeyi esas aldık. Bir kenetlenme var. Hiçbir şekilde hiç kimseye zorlama yok. Galatasaray’ı seven herkes kendi gönlünce bu planın içinde yer alır. Biz hiç kimsenin ne kontratına bir şey söyleriz, ne de şunu yap deriz. Kim buradaki kenetlenmeye iştirak etmek isterse, eder. Burada çok değerli Gündüz Kılıç ağabeyin sözleri aklıma geliyor: ‘Galatasaray bir his takımı’. Bugün bu daha çok anlam ifade ediyor. Biz şu anda futbolcu kontratlarından yola çıkmıyoruz. Camia olarak bir kenetlenme ve mali yapının daha iyi olmasına yönelik bir çalışma, 2016 sonunda, zararı 10 milyon Euro civarına indirmek için elimizden gelen her çalışmayı yapacağız”

“Ünal Aysal ile zaman zaman Galatasaray’ın sorunları hakkında fikir alışverişi yapıyorum. Galatasaray’a hizmet etmiş bir başkan. Gerçek ortada. Bu tabloya çok dikkatli bakılması lazım. Geçmişte yapılan transferleri yok saymak mümkün değil. Galatasaray hem kendi kaynaklarını iyi kullanmak zorunda, hem de yeni kaynaklar yaratmak zorunda Avrupa’da iddialı olmak istiyorsa. Sayın Ünal Aysal ile ‘niye böyle yaptın’ diye bir konuşma yapmadım”

“Galatasaray’a oyuncular için talep gelmesi lazım, talep yok. Biz şunu, bunu satacağız diye bir noktada değiliz. Biz Galatasaray’ı sportif başarıya götürecek bir takımın peşindeyiz. Bu takıma gönül veren herkes bizim değerli oyuncumuzdur. Biz hiçbir futbolcumuz için satış isteğinde değiliz hizmet edenler için. Mustafa hocanın istemediği oyuncular ayrılacak”

a0007a5128b747b697d8b815badb433f

“Ben Galatasaray’a hizmet etmek için geldim. Bu tablonun müsebbibi ben değilim. Ben Galatasaray’a hizmet odaklı birisiyim. Galatasaray Spor Kulübü Avrupa hayalinden men edilmezse, bu tablo geçerli bir tablo mudur? Bu tablo ile hayat devam edebilir mi? Bütün Galatasaraylılara sesleniyorum, bu tabloya sahip hiçbir kulüp hayatını devam ettiremez. Acı reçeteyi herkes tadacak. Buradan bir ders çıkmazsa… Herhangi bir hayal kırıklığı içerisinde değilim. Zor zamanlarda hizmet daha önemli, Galatasaraylıların daha çok takdir edeceğini düşünüyorum”

“Ateşten gömleği neden giydim? Galatasaray başkanlığı son derece şerefli, son derece gurur verici, her Galatasaraylı’nın gönlünde yatan bir görevdir. Hizmet etmekten, her koşulda hizmet etmekten gurur duyuyorum. Ateşten gömlek ifadesine itirazım var. Şartlar ne olursa olsun, hizmet yapılacaktır. Beşiktaş’ın uyguladığı ‘Feda’ uygulamasının peşinde değiliz. Feda diye bir şeyimiz yok. Galatasaray’ın çok değerli parametrelerini harekete geçirmek istiyoruz. Görevde bulunduğumuz 7 aylık süre bazı şeyler için yeterli değil.”

“KENDİMDE BİR SUÇ GÖRMÜYORUM”
“2012-13’ün Mayıs ayında gelen başkan, 2011’den de bazı şeyleri devralıyor. Galatasaray’ın mali yapısını bu kadar rahatsız eden bir harcamaya son derece karşıyım. Galatasaray’ın bu yönetimlerinde olmadığım için kendimde bir suç görmüyorum, ama başkan olduğum için bunu çözmek yükümlülüğündeyim. Ben ve yönetimin bunu çözmek için son derece iddialı bir çalışma içindeyiz. Biz ortaya koyacağımız yapıyla bir daha bu sıkıntıya düşmemek istiyoruz. Mecliste hazırlanan bir futbol yasası var. Bu futbol yasası deformasyonlara müsaade etmeyecektir. ”

“İnsanlar yaşlandıkça, uyku süresi de azalıyor. Sağlıklı bir yaşamım var. Çok derin uykular artık yok, ama uyku düzenimde de bir sorun yok. Biz Galatasaray’ın başarısı için, yarışmalarda en üst düzeyde performans göstermesi için çalışıyoruz. Galatasaray’ın kaynaklarını en iyi şekilde kullanması için çabalıyoruz. Galatasaray Spor Kulübü’nün menfaatlerinin en iyi seviyede korunması lazım. Bize faydalı olacak en iyi oyuncuyu transfer etmek zorundayım.”

Önceki İçerikAhmet Konanç uyardı: Bu skor kimseyi kandırmasın! Fenerbahçe makyajlı!
Sonraki İçerikTekelioğlu eleştirilere kızdı: Ben tribün liderliğinden geldim! 17 yaşında…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz