Ergin Ataman, Yeni Yüzyıl’a konuştu. Çarpıcı açıklamalarda bulundu: Geri adım atmayan, karşında kim olursa olsun doğruları savunan, her şeye karşı dik duran biriyim. Aziz Yıldırım da öyle. F.Bahçe dışındaki taraftarlara sempatik gelmiyor. Çünkü onun bir tarzı var

Ergin Ataman… Basketbol kariyeri sayısız başarıyla dolu. O artık bir marka. Bunu taraflı tarafsız herkes kabul ediyor. G.Saray’la, Milli Takımı aynı anda çalıştırıyor olması son günlerde polemik konusu. Bu nedenle F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım’la çok sık karşı karşıya geldi. Ama o dediği gibi her şeye ve herkese karşı dik duran biri. Hakkında merak edilen çok şey var. Bugüne kadar kimseye konuşmadı. G.Saray Basketbol Takımı ile neler hedefliyor. Milli Takım’ı bırakacak mı? Başarısını neye bağlıyor? Biz sorduk, Ataman hakkında merak edilen her şeyi Yeniyüzyıl’a anlattı.

İşte ilgi ile okuyacağınız o söyleşi:

Aziz Yıldırım’la aranızdaki gerginliğin nedeni ne?

Benim kendisiyle bir problemim yok. Aziz Yıldırım Fenerbahçe’ye büyük katkılar yapmış ve yapan bir başkandır. Obradovic gibi dünyaca ünlü bir koçu Fenerbahçe’nin başına getirmiştir. Bu başarıdır. Bu belki parayla oluyor ama parayı da bulmak başarıdır.

Milli takıma oyuncu göndermem şeklinde sözü var hocam?

Ben öyle bir şeye inanmıyorum. Sinirle söylenmiş bir cümle olabilir. Ben Aziz Yıldırım’ın basketboldaki her konuya %100 hakim olduğunu düşünmüyorum. Bence benimle ilgili Aziz yıldırım’a yanındakilerin yanlış aksettirdiği bazı şeyler var. Özellikle milli takımda oyuncuların beyinlerinin yıkandığı, transfer görüşmelerinin yapıldığı Galatasaray tarafından. Bu zaten mümkün değil. Ne Galatasaray’ın böyle bir isteği var nede ben buna müsaade ederim. Beni herkes çok yakından tanıyor. Galatasaray’ı çalıştıran daha önce Beşiktaş’ı çalıştıran bir antrenör olarak Fenerbahçe camiasına sempatik gelmeye bilirim. Nasıl ki Aziz Yıldırım Fenerbahçe dışında ki taraftarla pek sempatik gelen başkan değil. Çünkü onun bir tarzı var. Şimdi benimde kendime has bir tarzım var. Bende Türkiye’de hocalık görevinde bir karakterim. Geri adım atmayan, karşında kim olursa olsun doğruları savunan, her şeye karşı dik duran, zorluklara boyun eğmeyen. Beni de Ergin Ataman yapan bu karakterim. O yüzden Aziz Yıldırım’la biraz karakter yapılarımız benziyor. Fakat iki ayrı büyük camiasında olduğumuz için böyle bir sürtüşme var gibi. Ama mevki olarak zaten benim bir kulübün başkanıyla sürtüşme içerisinde olmam söz konusu olamaz.

Onun söylediği sözlere itibar etmem mümkün değil çünkü benim başkanım değil. Benim iki tane başkanım var. Galatasaray kulübü başkanı ve de Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı. Aziz yıldırım’ın ‘’Milli takım antrenörü sadece milli takım çalıştırmalı’’ cümlesine karşıda değilim. Her ne kadar geçmişte Bogdan Tanjevic uzun yıllar hem Fenerbahçe’yi hem Türk Milli takımını çalıştırmış olsada. Karşı değilim dedim çünkü ne zaman basketbol milli maçları futbol milli maçları gibi sezon içerisine yayıldığı zaman.

Yoksa bir antrenörün 11 ay yatıp sadece bir şampiyonada antrenörlük yapması çok mantıklı değil. Antrenörün ciddi şekilde performansı düşer. Nasıl ki oyuncu bütün bir sezon oynamayıpta sadece gelip milli takımda oynayan bir oyuncu işte en yakın örnek Arda Turan bile söyledi. Ben kendimi hazır hissetmiyorum, maç tempom yok dedi. Antrenör içinde bu geçerli. Yani ben Aziz Yıldırım’ı’ görüşüne karşı değilim ama görüşünün altını dolduran şeyler beni yaralıyor. Ben milli takımdaki kimsenin beynini yıkamadım. Benim ne Fenerbahçe başkanına ne Fenerbahçe kulübüne nede taraftarına karşı bir yanlışım yok. Ben sadece Fenerbahçe’nin rakibi olan bir kulupte çalışan antrenörüm. Kazandığım zaman sevindim, kaybettiğim zamanda tebrik ettim.

YENİ YÜZYIL ETKİLEYİCİ BİR GAZETE

Okudum gazetenizi çok beğendim. Yeni Yüzyıl uzun yıllar bir marka oldu. İsim olarakta sembolik bir isim. Etkileyici ‘’Yeni Yüzyıl’’. Çok iyi bir noktaya geleceğinize inanıyorum. Spor servisinde özellikle Bahri Havadır’ın olması da o servisin ne kadar güçlü ve rekabetçi olacağının bir göstergesi olacak. Biz nasıl ki Galatasaray basketbol takımı olarak çok büyük bütçelerle rekabet edip onları yenebiliyorsak Bahri’nin ve senin de bu rekabet içinde çok önemli başarılar kazanacağını düşünüyorum.

EUROCUP DAHA ÖNEMLİ

Eurocup mı Türkiye şampiyonluğu mu?

Marka değerimizle Eurolig’de olmayı hak ediyorduk. Bu sezonu bir geçiş sezonu olarak düşünüyoruz Eurolig durumunda. Her iki tarafta da iddialıyız. İkisinde de hedeflerimiz büyük ayrım yapmak zor. Ciddi rakiplerimiz var gideceğimiz yere kadar gideceğiz. Galatasaray taraftarının gönlünde Avrupa kupası yatıyor, tarihimizde benim dönemimde bir lig şampiyonluğumuz var ancak Avrupa kupamız yok. Eurocup’ta gelecek başarı daha mutlu edeceği bir gerçek ligde kader playoff ta belirleniyor, eurocup daha kısa nisanda şampiyon belli oluyor. Bu anlamda Eurocup daha önemli.

FENERBAHÇE’Yİ HER ZAMAN YENERİZ

Fenerbahçe derbisinde kadro farkına rağmen yendiniz bunu nasıl başardınız?

Galatasaray takımı bütçesi ne olursa olsun rakip kim olursa olsun yenilgiyi kabul edemez. Bizim kurduğumuz kadro Fenerbahçe’yi yenebilecek bir kadro. O yüzden aldığımız galibiyet sürpriz değil. Sürpriz bir kere olur iki kere olur ama biz Abdi İpekçi’de hep kazandık. Bunda taraftarımızın rolü çok büyük. Abdi İpekçi’nin büyüsü onları olumsuz olarak etkiliyor. Ama önemli olan ligin sonunda şampiyon olmak geçen sezon iki takımda olamadı ve Pınar Karşıyaka şampiyon oldu.

2017’YE KADAR MİLLİ TAKIM’DAYIM

Benim olayım bu sebeple Ekrem’den çok farklı. Erkek milli takımında öyle bir durum yok 2017 senesine kadar. Benim şuanda Hem Galatasaray’ı hem milli takımı çalıştırmam için hiçbir engel yok. Sonuçta iki yıllık dönem içerisinde dünya şampiyonasında ve Avrupa şampiyonasında Ergin Ataman başarılı mı olmuştur başarısız mı olmuştur bunun takdirini Türk spor kamuoyu ve Türkiye Basketbol Federasyonu verecektir. Belki de beni başarısız bulup görevden de alabilirler. Bu en doğal hakları. Ben başarısız görsem kendimi bırakırım. Ergin Ataman başarısız olduğu yerde durmaz. Sonuçta geçiş döneminde takımın başına geldim. Yeniden bir 12 dev adam heyecanı yaşatmaya başladık. Grubumuzda yer alan İzlanda dışındaki takımlara Türkiye’de oynanan maçlar dışında galibiyeti yok. İtalya’ya tarihinde galibiyetin yok. Fransa ev sahibi keza onlara karşıda geçmişte aynı sıkıntılar. Bu zorlu yola rağmen Türkiye üç tane maç kazandı. Biri tarihinde ilk kez İtalya’ya. Biz teknik olarak hedefimizi gerçekleştirdik. Bunu gerçekleştirirken milli takım olgusunu yeniden insanların gönlünü yapan bir takım oluşturduk. Ama ne oldu bizim dışımızdaki sonuçlar ve sarf ettiğimiz ekstra efor sonrası 3 galibiyet aldığımız gruptan 2. Veya 3. Çıkacağımız halde 4. Çıktık ve ev sahibi Fransa’ya yenildik.Teknik nedenler dışında herhangi bir sebepten dolayı Türkiye’nin en büyük kurumlarından biri hareket etmez. Kimsenin istemesiyle ne ben milli takımdan ayrılırım nede Türkiye Basketbol Federasyonunun buna itibar edeceğini düşünmüyorum.

GALATASARAY YÖNETİMİ ARKAMDA

G.Saray yönetimi ne dedi?

Söyledikler şey şu ‘’ Hoca sen ne diyorsan o’’. Sen ne karar verirsen biz arkandayız. Benimde söylediğim şey şu bana gelen bir konu yok. Galatasaray’da üç başkanla çalıştım. İlk olarak Ünal Aysal’la çalıştım. Galatasaray’ın basketbolda büyük bir vizyona çıkmasını başardı. Daha sonra Duygun başkan geldi. Oda bana her konuda en zor günlerimde bana destek oldu. Kendisine karşı olan sevgi ve saygım her zaman devam edecek. 7 aylık sürede Duygun Yarsuvat gösterdiği profille Türkiye’de örnek alınabilinecek bir başkanlık profili çizdi. Her ne kadar maddi problemler olsa da. Daha sonrada Dursun Özbek’le çalışmaya başladık. Zaten kendisini daha önceden de tanıyordum. Bana yüzde yüz inanan bir isim. Sezon başında oturduk konuştuk. Dursun Başkan ‘’Sen bu takımın başında olduğun taktirde kadro kim olursa olsun sen yine herkese kafa tutarsın’’ dedi. Nitekim onunla da uzlaştık. Kontratımda fedakarlıkta bulundum. Dursun Özbek ve Yönetim kurulunun bana söyledikler şey şu ‘’ Hoca sen ne diyorsan o’’. Sen ne karar verirsen biz arkandayız. Benimde söylediğim şey şu bana gelen bir konu yok. Sezon bittikten sonra oturulur bir yol ayrımı yapılması gerekirse o günün şartlarında konuşup karar vereceğiz. Her iki tarafta benim için çok önemli. Hep birlikte bu kararı vereceğiz. Ama bu kararı verirken burada başka bir kulübün etkisiyle değil Türkiye Basketbol Federasyonu, Galatasaray ve Ergin Ataman karar verecek. Belki Türkiye Basketbol Federasyonu belki Obradovic’e teklif yapabilir o zamanda Aziz Yıldırım, Harun Erdenay ve Obradovic arasında bir görüşme olur(gülüyor). Bu konulara bir kulüp başkanının müdahale olmasını hoş karşılamıyorum. (yeniyüzyıl)

Önceki İçerikBursasporlu yöneticinin “Trabzon’da herkes Güneş’ten nefret ediyor” sözüne Trabzonlu gazeteci yanıt verdi…
Sonraki İçerikTrabzonspor’da yaprak dökümü… Ünlü yıldız da ayrıldı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz