Erivan’da Türk Ermeniler, Berlin’de Türk Yahudiler madalyayla döndü

Türkiyeli Yahudi ve Ermeni cemaatinden sporcuların katıldığı Yahudi olimpiyatları olarak anılana 14. Avrupa Maccabi Oyunları ve Ermeni Olimpiyatları olarak bilinen 6. Pan-Ermeni Oyunları’ndan Türkiye’ye 11 madalya geldi.

Yahudi Cemaatine mensup 120 sporcu Berlin Olimpiyat Stadı’nda 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılan ve Yahudi olimpiyatları olarak anılan 14. Avrupa Maccabi Oyunları’nda 1 Altın, 6 gümüş ve 4 bronz madalyayla Türkiye’ye döndü.
Türk sporcular diğer madalyaları ise yüzme ve basketbolda kazandı. Türkiye bu sonuçla oyunlara katılan 32 ülke arasında 14. sırada yer aldı.
Hitler tarafından Berlin’de 1936 Olimpiyatları için yaptırılan ve Yahudi sporcuların dışlandığı 1936 Olimpiyatları’ndan 79 yıl sonra ilk kez Musevi atletler Berlin Olimpiyat Stadı’nda yarıştı.

‘Uçan inek’ Nesim

Türk futsal takımının uzun boylu ve iri kalecisi Nesim Manoah turnuvanın en beğenilen isimlerinden oldu. Finale çıkan futsal takımının kalesini koruyan Nesim Manoah sempatik hareketleri ve iri cüssesine karşı yaptığı çevik kurtarışlarla oyunları takip eden gazetelere konu oldu. Alman basını Nesim Manoah’a ‘Uçan İnek’ (Fliegende Kuh) lakabını taktı.

--1693787

881 kişilik Türkiye kafilesi

Dört yılda bir Ermeni sporcuların bir araya gelmesi amacıyla Erivan’da düzenlenen 6. Pan Ermeni Oyunları’na ise Türkiye 10 branşta toplam 23 takımla katıldı. 881 kişilik Türkiye kafilesi oyunların en kalabalık grubu olarak ilgi çekti. 1915 Olayları’nın 100 yılında 2-13 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ermenilerin dünya üzerinde yaşadığı 175 şehirdeki takımlara mensup sporcuların katıldığı oyunların Erivan Vazgen Sarkisyan Stadı’nda düzenlenen açılışını Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan yaptı.

Türkiyeli Ermeniler, bu yıl İstanbul, Dersim, Sasun, Antalya, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Vakıflıköy, Musa Dave Samatya gibi Türkiye’de Ermeni cemaatinin bulunduğu farklı şehirlerden takımlar kurarak oyunlarda yer aldı.

erivan-da-turk-ermeniler-berlin-de-turk-yahudiler-1693788

Önceki İçerikRıdvan Dilmen gözünü verince herkes koştu!
Sonraki İçerikAlpay Özalan: Eski bir öğrencisi olarak da söylüyorum, Beşiktaş’ın en iyi transferi Şenol Güneş’tir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz