Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesiyle ülkeden kaçışlar sürüyor. FIFA, Afganistan’daki kadın futbolcuların acil tahliyesi için çağrı yaptı.

ABD’nin ve NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban şiddetini artırarak ülkenin başkentini de ele geçirdi. Taliban’ın zulmü ülkeyi kaosa sürüklerken, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Afganistan’daki kadın futbolcuların acil tahliyesi için çağrıda bulundu.

BBC’de yer alan habere göre, FIFA’nın çağrısında futbolcuların Taliban’ın Kabil’de kontrolü ele geçirmesiyle yaşamlarından endişe ettiği belirtildi.

Yapılan açıklamada hükûmetlere çağrıda bulunarak bir acil tahliye planı oluşturulması istendi.

KAPTAN YARDIM İSTEDİ

Afganistan Kadın Milli Takımı Kaptanı Khalida Popal, bu hafta bir çağrıda bulunarak oyuncuların güvenle ülkeden çıkarılmasını istemişti. Taliban’ın kontrolü ele geçirmesiyle ülkedeki kadın sporcuların pek çoğu saklandı.

UÇAKTAN DÜŞENLERDEN BİRİ FUTBOLCUYDU

Popal, “Uyuyamıyorum, çaresiz hissediyorum ve ağlıyorum” demişti.

Geçen günlerde Kabil havaalanındaki olaylı tahliye sırasında 19 yaşındaki bir futbolcu hayatını kaybetti. Zaki Anwari, ülkesini terk etmeye çalışırken ABD askeri uçağından düşerek yaşamını yitirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here