Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray, Trabzonspor ile yenişemedi: 1-1. Bülent Tuncay maçı Karar için yorumladı:

Yıldızlar olmayınca

Spor Toto Süper Lig enteresan bir lig. Geçmişin Almanya’sı gibi. Bundan 25-30 yıl önce Almanya’da çoklu şampiyonluk yarışları olur, kupayı kaldıran bir kulüp ertesi sene düşme hattından öteye gldemeyebilirdi. Herkesin herkesi yenebileceği bir lig yani. Türkiye’de ise büyükler maçlara 1-0 önde başlardı! Şimdi Bundesliga eski Türkiye Birinci Ligi, Süper Lig de eski Alman Ligi oldu. Beşiktaş’ın peşpeşe yaşadığı puan kayıpları umutların tükendiği Galatasaray’ı bile aritmatiğin içine aldı.
Galatasaray, kazanırsa Beşiktaş’a bir adım daha yaklaşacaktı ama rakip, Abdullah Avcı ile eski gücüne dönen Trabzonspor’du. Bu zorluğa Onyekuru’nun sakatlığı ve Fatih Terim’in kazanan takımı bozması, Göztepe galibiyetinin mimarlarından Halil’i kulübeye çekip Babel’i sahaya sürmesi de eklenince Sarı-Kırmızılılar, etkili oyunundan uzaklaştı. Bakasetas’ın liderliğinde Trabzonspor hücum hattı, Galatasaray savunması üzerinde baskı oluşturdu ve ilk yarı boyunca gole yakın durdu. Şener- Nwakaeme, Saracchi- Ekuban eşleşmesinde dengenin bozulmaması ve beklerin sağlam durması savunma hattının çözmesini engelledi.
Galatasaray’da Terim, ikinci yarıya Feghouli- Halil değişikliği ile başlayarak hücumdaki etkisizliği gidermeye çalıştı. Gedson’un sakatlanması ile yapılan zorunlu Emre Akbaba değişikliği Sarı- Kırmızılıların üzerindeki ataleti biraz olsun üzerinden atmasını sağladı.
Galatasaray, Beşiktaş’ın puan kayıpları ile yakaladığı şansı değerlendirmek için kazanmak zorundaydı ama yıldızlarını kaybetmenin sıkıntısını yaşıyordu. Kerem bir maçlık yıldız parlaklığı yaşadığının izlenimini verince, emektar Babel’e bel bağlandı ama o da zihnen sahada değildi. Maçı çevirecek, golü atacak isim olmayınca ikinci yarıdaki baskı bir sonuç getirmedi. Gol ancak uzatmada geldi, o da duran toptan.
Trabzonspor, Abdullah Avcı döneminde maçı soğutarak kontrol etme konusunda çok mesafe kaybetti. Artık Trabzon’u yenmek kolay bir iş değil ama Bordo-Mavililerin bir meseleyi de çözmeleri gerekiyor çünkü futbolda kazanmak da gerekiyor! Avcı ile sağlam durmayı öğrenen Trabzonspor’un vitesi yükselterek galibiyete yönelik oyun sistemlerini de geliştirmesi gerekiyor. Neticede bunu yapabilecek kadrosu da mevcut. Nitekim, Trabzonspor biraz ileri çıkınca, üçüncü bölgeye artı futbolcu sokunca Edgar Ie ile golü buldu.
Sonuç olarak Galatasaray, Türk Telekom’da bir bir kez daha puan kaybı yaşadı, şampiyonluk yarışında önemli fırsatı kaçırmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here