Galatasaray’da yapılan başkanlık seçiminde büyük sürpriz yaşanarak Dursun Özbek’e karşı başkanlığı kazanan Mustafa Cengiz kazandı. Galatasaray taraftarının merak konusu olan Mustafa Cengiz kimdir, kaç yaşında ve nerede doğdu, listesinde kimler var? İşte Mustafa Cengiz ile ilgili merak edilenler…

 

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Mustafa Cengiz 1949 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Nizip’te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

Mustafa Cengiz kimdir? Galatasaray’ın yeni başkanı Mustafa Cengiz kaç yaşında, nereli?

 

ARAPÇA, İNGİLİZCE VE FRANSIZCA BİLİYOR

İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu’da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Florya’da yeni dönem! Fatih Terim kalıyor, Burak Elmas ve Abdurrahim Albayrak dönüyor…

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Galatasaray seçimlerinde büyük sürpriz! Baskın seçim yapan Dursun Özbek sandıkta kaldı. Yeni başkan Mustafa Cengiz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here