Kış sporu yapanlar kesenin ağzını açıyor

2016 yılında spor outdoor kategorisinde satışlarını yüzde 73 arttıran GittiGidiyor, kış sporu yapanların alışveriş alışkanlıklarına ışık tutan bir anket düzenledi. Oylamaya göre, kış sporlarıyla ilgilenenlerin yüzde 38’i giyim ve ekipman harcamalarına 750 TL ve üzeri bütçe ayırdığını belirtirken, en çok talep gören ürün ise termal içlik oldu.

Türkiye’de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor’da spor outdoor kategorisi 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 73, 3 yıl öncesine göre ise tam yüzde 150’lik bir büyüme ortaya koydu. GittiGidiyor üzerinden gerçekleşen kayak ayakkabısı satışları 2015 yılına göre yüzde 83 yükselirken, termal eldiven ve çorap satışlarında da yüzde 120 artış gerçekleşti.

Bu kategorideki büyümesini daha da arttırmayı hedefleyen GittiGidiyor, sosyal anket servisi Poltio.com üzerinden yaptığı araştırmayla, kış mevsiminde spor yapanların tercih ettiği spor dalları ve bu amaçla yaptıkları alışveriş tercihlerine ışık tuttu.

Türkiye genelinde 8 bin 634 kişinin oy kullandığı ankette, kış sporlarıyla ilgilenen her 2 kişiden 1’inin tercihini kayaktan yana kullandığı ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 51’i kayak yaptığını belirtirken, yüzde 23’ü kızak, yüzde 15’i buz pateni ve yüzde 11’i de snowboard’dan yana oy kullandı.

“Kış sporu yaparken olmazsa olmazınız nedir?” sorusuna da yanıt arayan ankette termal içlik ön plana çıktı. Katılımcıların yüzde 39’u kış sporu yaparken termal içlikten vazgeçmeyeceğini belirtti. Bunu izleyen diğer ürünler yüzde 29 ile gözlük, yüzde 19 ile kulaklık ve yüzde ile 13 yüz maskesi oldu.

Lokasyonda ilk tercih Uludağ
Kış sporu yapanların yüzde 38’i giyim ve ekipmana ayırdıkları ortalama bütçenin 750 TL ve üzeri olduğunu kaydetti.  Kış sporları için 100 – 250 TL arası bir bütçe ayırdıklarını ifade edenlerin oranı yüzde 33, 250 – 400 TL ayıranların oranı yüzde 17 ve 400 – 750 TL ayıranların oranı yüzde 12 oldu.

Kış sporları için tercih edilen lokasyonlar arasında ise Uludağ’ın popülerliğini koruması dikkat çekti. Yüzde 52 ile ilk tercih olarak oylanan Uludağ’ın ardından yüzde 20’lik oy oranıyla yurtdışı alternatifler ikinci sıraya yerleşti. Yüzde 9 ile Palandöken 3’üncü, yüzde 8 ile Kartepe 4’üncü, yüzde 7 ile Sarıkamış 5’inci ve yüzde 4 ile Kartalkaya 6’ncı sırada yer aldı.


GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 15 yıllık geçmişiyle Türkiye’de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında dünyanın e-ticaret devi eBay ile güçlerini birleştirerek sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaret, 17 milyon kayıtlı üyesiyle Türkiye’nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor[1], avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50’den fazla kategoride 10 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her 2 saniyede 1 ürünün satıldığı site, 4.3 milyon kez indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin yarısını mobilden almaktadır.www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler sunan GittiGidiyor, www.gittigidiyor.com/atolye sayfasında ulaşılabilir tasarım ürünlerini tutkunlarıyla buluşturur. Uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com

[1]Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Temmuz 2016 sonuçları
Önceki İçerikKartal Yuvası’nın 80. mağazası Biz Cevahir Haliç AVM’de açıldı…
Sonraki İçerikDeloitte Futbol Para Ligi’nde ilk 30’a iki Türk takımı girdi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz