#Beşiktaş, #SüperLig’de üst sıraları hedefleyen #Alanyaspor’u Alanya’da 2-1’le geçti. Evsahibi ekip ilk yarıyı #Fernandes’in golüyle önde kapadı. İkinci yarıda sahne alan #BurakYılmaz biri penaltıdan iki golle skoru belirledi. Bülent Tuncay maçı Karar için değerlendirdi:

Ne Burak’la ne Burak’sız

Şehit haberlerinin geldiği bir günde maça çıkmak, futbola odaklanmak kolay değil. Yazı yazmak, maçı yorumlamak da öyle.
Alanya’daki maç, İdlib’teki hava bombardımanında şehit olan 33 askerimizin üzüntüsünün, moral bozukluğunun çöktüğü bir maçtı.
Alanya’daki karşılaşma, bu sezonki performanslarına bakılınca iki denk gücün karşılaşması gibiydi. En azından maç öncesi, puan cetveli bize bunu söylüyordu ancak maç başlayınca Beşiktaş’ın farklı olduğu görüldü. Sergen Yalçın’la özgüvenini kazanan Beşiktaş, hücuma dönük oyunu ile sezonun en çok gol pozisyonunu ürettiği karşılaşmalarından birini oynadı. Burak’la, Atiba’yla, Vida’yla, Gökhan’la net pozisyonlar buldular ama golü bulmakta zorlandılar. Golle maçın son bölümünde gelebildi.
Bu etkili futbolda ilginç bir şekilde Boyd’un yüksek katkısı vardı. Ljajic ve Boateng’in yokluğunda forvet arkasını toparlayan Boyd, başta Gökhan’ı karşı karşıya bıraktığı nefis ara pas olmak üzere pas trafiğinde fark yaratan isimdi. Kanatların ona ayak uyduramaması, Burak Yılmaz’daki formsuzluğunun devam etmesi beklenen golün gelmesine uzun süre mani oldu. Aslında Burak istekliydi, bir şeyler yapmak istiyordu ama ayakları artık onu taşımıyor, son vuruşları eskisi kadar güçlü yapamıyordu. O da kafasını kullandı! Elneny’nin son çizgiye inip altıpasa çıkardığı topa, ayak hizasından gelmesine rağmen kafa vuruşu yaparak farklı bir gole imzasını attı. Burak maça en çok asılan futbolcuydu ve kendi limitlerini zorladı, son bölümde de yarattığı penaltı ve gole dönüşen vuruşu ile gemisini kurtaran kaptana dönüştü.
Beşiktaş savunması, şampiyonluk adaylarından biri olan Alanyaspor karşısında, kendi sezon ortalaması da dikkate alındığında aslında fazla pozisyon vermedi. Yenilen golde eşleşme şanssızlığı vardı, Gökhan, Fernandes’in üstünden vurduğunu topu ağlarda gördüğünde anlayabildi. Kraus en rahat maçlarından birini çıkardı.
Alanyaspor, Erol Bulut’la birlikte hiç bilmediği bir kulvara, şampiyonluk yarışına girmişti. Yarışta yaşadığı iniş çıkışlar, iki kupada birden yoluna devam etmenin yarattığı zorluklardandı biraz da. Kadro darlığının yansımaları vardı. Karşısında iştahlı bir Beşiktaş bulunca da oyunun kontrolünü eline almakta zorlandı, evinde deplasman takımı gibi kaldı.
Beşiktaş aldığı galibiyetle zirvenin eteklerinde dolaşmaya, fırsat kollamaya devam edeceğini gösterdi. Alanyaspor ise kazananın yol alacağı haftalarda, iç sahada puan kaybı yaşayarak önemli bir fırsatı değerlendirememiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here