LaLiga, Paris Saint-Germain ve Manchester City’yi UEFA’ya şikayet etti

Avrupa’nın iki dev kulübü Paris Saint-Germain ve Manchester City’nin transfer harcamaları ortalığı karıştırdı. LaLiga yönetimi, iki kulübü finansal fair play kurallarını ihlal ettikleri gerekçesi ile UEFA’ya şikayet ettiğini açıkladı. Ligin internet sitesinden yapılan duyuruda “LaLiga, Avrupa’da finansal fair play ve sürdürülebilir futbolu savunma sorumluluğunu yerine getirmeye devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Manchester City’ye yönelik şikayetin Nisan ayında PSG’ye yönelik şikayetin ise geçen hafta UEFA’ya iletildiği belirtilirken, önümüzdeki günlerde bu şikayetlerin yeni bilgiler eklenerek genişletileceğini altı çizildi.

Ayrıca LaLiga, Fransa ve Avrupa Birliği’ndeki ilgili kurumlar nezdinde en kısa sürede idari ve yasal işlem başlatmak için de girişimlere başlanacağını duyurdu.


LaLiga, iddialarının iki kulübün denetlenen hesaplarının ayrıntılı izleme ve analizine dayandığını savunurken, Avrupa’da finansal fair play ve sürdürülebilir futbolu savunma sorumluluğunu yerine getirmeye devam ettiğini belirtti ve açıklamada şu ifadelere yer verdi: “LaLiga, bu uygulamaların futbolun ekosistemini ve sürdürülebilirliğini değiştirdiğini, tüm Avrupa kulüplerine ve liglerine zarar verdiğini ve yalnızca futbolun kendisinde üretilmeyen parayla pazarı yapay olarak şişirmeye hizmet ettiğini düşünüyor.”

İlk şikayet değil

LaLiga, PSG ve Manchester City’yi ilk defa UEFA’ya şikayet etmedi. Lig, 2017 ve 2018 senelerinde de iki kulübün finansal fair play’i ihlal ettikleri için başvuruda bulunmuş ve her iki kulübe de UEFA’dan yaptırım uygulanma kararı çıkmıştı. Ancak bu karar sonrasında Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) bozulmuştu.

Önceki İçerikFenerbahçe, Bruma’yı da İstanbul’a getirtti
Sonraki İçerikGeçen sene Galatasaray, bu sene Fenerbahçe! Dinamo Kiev’in çıkması tesadüf değil! Tansu Sarı’dan şok iddia…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz