Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, NTV ve NTV Spor ortak yayınında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı.

“FENERBAHÇE İLE ARAMIZDAKİ KONU SPOR HUKUKUNU İLGİLENDİRİR”
“Ben öncelikle şike konusunun ne kadar önemli bir konu olduğunu anlatmak için tanımına girmek istiyorum. Şike, maçların sonucunu, gidişatını spor ahlakına aykırı şekilde etkileme faaliyetidir. Sonuç ne olmuş, olmamış, buna bakılmıyor. Durum böyle olunca, spor ahlakına aykırı davranınca sonucuna bakılmaksızın cezalar yağıyor. Bence, bizim Fenerbahçe ile aramızda olan sportif yargılama konusudur, Fenerbahçe ile FETÖ arasında olan ceza hukuku’nu ilgilendirir. Sportif boyutu çok basit. Okuma yazma bilen herhangi bir insanın TFF’de verilen kararları, CAS’ta verilen kararların tercümesini, CAS’ta UEFA’da ve İsviçe Federal Mahkemesi’nde verilen kararların tercümesini okuduğunda, sportif anlamda şike ile ilgili durumu çok rahat çözebilir.   Bizim ile Fenerbahçe arasında ceza hukunu ilgilendiren bir sorun yoktur. Fenerbahçe’ye bir kumpas kurulmuşsa biz yanlarındayız. Bu Fenerbahçe değil, başka bir kulüp de olsa düşüncelerimiz aynı ama sportif yargı bambaşka bir şey. Şike, bir maçın sonucunu etkilemeye çalışmaktır. Sonuç değişmiş, değişmemiş, bu önemli değildir.

“UEFA VE CAS KARARLARI DEĞİŞMEYECEK”
“UEFA, TFF’ye yazı yazıyor ve ‘Fenerbahçe’ye söyleyin, kendileri karar verip 1 yıl Avrupa’ya gelmesinler’ diyor. Federasyon, UEFA’nın talebi üzerine karar verdi. Yargılamada şikeyle ilgili bir durum varsa, yargılayanlar bu konuda tatminse hemen karar veriliyor. CAS ve UEFA’nın şikeye sıfır tolerans uygulaması var. Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki konu şike konusudur, sportif konudur. Mehmet Ali Aydınlar kurulunda, şike konusunda öngörülen yaptırımlar yerine bir defaya mahsus olarak farklı yaptırımlar olsun diyorlar. Bu karar kuruldan geçmeyince Mehmet Ali Aydınlar TFF’den istifa etti.

bccc2f191ec7437fade443f8d0eaebccSportif hukukta teşebbüs şike demektir. Futbol Federasyonu da yargılaması sonucunda ceza verdi. PFDK tahkim kararlarını onaylıyor ve teşebbüs vardır diyor. Fenerbahçe’ye kumpas kurulduğuna inanıyorum. Şike teşebbüsünü bu örgüt yaptırmıyor Fenerbahçe’ye. Bu olaylar olurken bunlara denk geliyor ve ortaya çıkıyor. UEFA ve CAS kararları değişmeyecek. CAS, Fenerbahçe’nin 4 maçta şike yaptığına karar verdi. Ses tapelerini ilgili kişiler hiç reddetmedi. CAS’ta sonuç alamazsak FIFA’ya gideceğiz. UEFA’Benim yetkimde değil’ dedi ve federasyona müdahale etmedi.” (ntvspor.net)

Önceki İçerikFenerbahçe: Aziz Yıldırım’ın avukatı FETÖ ile 2 milyon dolar pazarlığı yapmadı…
Sonraki İçerikMuharrem Usta’dan sürpriz çıkış: Fenerbahçe otobüsüne atılan kurşun iki camiayı kapıştırmak içindi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz