Haziran Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Haziran Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü’nün Haziran ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı gerçekleşti.

Florya Metin Oktay Tesisleri’nde yapılan Divan Kurulu Toplantısı’na Yönetim Kurulu adına Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, İkinci Başkan Cengiz Özyalçın, Başkan Yardımcıları Nasuhi Sezgin ve Eşref Alaçayır ile üyeler İsmail Sarıkaya, Burçin Aslan ve Can Topsakal katıldı.

Galatasaray’ın, Antalya’da Fenerbahçe’yi yenerek kazandığı Türkiye Kupası’nın sergilendiği toplantıda Rio Olimpiyatları’na gitme hakkı kazanan şampiyon kürekçilerimiz Enes Kuşku ve Hüseyin Kandemir‘e beratları takdim edildi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Divan Kurulu Toplantısı’nda kürsüde üyelere seslendi. Önümüzdeki sezonda sportif ve idari faaliyetlerle ilgili kısa bilgiler sunan Özbek, konuşmasının başında “Türkiye ve Cumhuriyetimizin başına bela olan terör bir kez daha kendini gösterdi. Menfur saldırıda hayatlarını kaybeden güvenlik görevlisi ve sivil vatandaşlarımızın vefatından dolayı üzüntülüyüm. Kendi adıma ve camia adına menfur saldırıyı lanetliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Başkan Dursun Özbek’in Divan Kurulu’nda yaptığı konuşma şöyle:
“Yarıştığımız konularda Galatasaray’ı en iyi şekilde temsil etme çabasında olduk.  Futbolda; geçtiğimiz yılda tam istediğimiz performansı gösteremedik. Sizleri ve taraftarı üzdük ama sonunda en azından üzüntülü geçen bir sezonun telafisi sayılacak bir kupa aldık. Ezeli rakibimizi yenerek Türkiye Kupası’nı kazandık. Yönetici, futbolcu, idareci tüm katkıda bulunanlara ve bizi Antalya’da bizi olağanüstü destekleyen taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. “

“Faaliyetlerimizi en yüksek şekilde etkileyen olay, UEFA’nın daha önce yapılan bir anlaşma çerçevesinde bize verdiği ceza… Bu ceza yönetim, camia ve oyuncularımızı etkiledi. 1 senelik bir cezamız vardı; Türkiye Kupası’nı alarak bu cezayı çekmiş gibi görünüyoruz. Bu süre zarfında hukuk yollarını tüketmeden cezayı kabullenmediğimizi iletmiştik. Biz tebliğ sonrası CAS’a başvurduk ve tekrar irdelenmesi başvurusunda bulunduk… 16 Haziran itibarıyla duruşma günü. Galatasaray’a verilen; mali yapının getirdiği yükümlülüklerden kaynaklanan cezanın; iyileşmeyi göstererek incelenmesini isteyeceğiz.”

“Benim beklentim şu: Kötü giden bir mali yapının arkasından verilen cezanın yeni yönetimle anlayışın değiştiğini, zarar etmenin telafi edildiğini ve bu yönetimin cezada değişimi hak ettiğini düşünüyorum. 16 Haziran’daki duruşmada bazı şeylerin değişebileceği ümidini taşıyorum. Ben ve ekibim CAS’ta bu duruşmanın müdahili olarak yer alacağız.”

1cc72de8d73c4595a81d2d65c9b86099“UEFA, ‘Ödemelerin 65 milyon Euro’yu geçmemesini sağlaman lazım’ demişti. Biz de bu önümüzdeki sezon harcamaları planlarken ‘65 milyon Euro’nun altına nasıl inebiliriz’ diyerek bir çalışma yaptık. Şu anda 70 milyon Euro mertebesindeyiz. Bu rakam sabit ücret, maç başı ve primleri kapsıyor. Sözleşmesi biten sporcumuz çok az ama kriterleri dikkate alarak bütçeyi aşağı çekmek zorundayız. Sportif başarıdan feragat mı edeceğiz? Hayır… Hesapsız yapılan kontrat ve harcamalardan feragat edeceğiz. Önümüzdeki sezon efektif, başarılı bir kadro için kolları sıvadık. 40’a yakın oyuncu var; kiralık ya da sakat oyunculardan kurtulmanın da yollarını arayacağız…”

“Futbol sonrası yüksek harcaması olan branşımız basketbol. Başarılı bir sezon geçirdik. Eurocup’ta şampiyon olduk. Şu ana kadar gelmiş en büyük kupayı Türkiye’ye Galatasaray getirdi. Euroleague’e terfi ettik. Bayan ve erkeklerde geçen sene toplamda 41.5 milyon TL harcama yapmışız. Bu bütçeyi bu sene 51 Milyon TL’ye çıkarmayı planlıyoruz. Her ne kadar bayanlarda biraz daha tasarruflu gitmeyi planlasak da erkeklerde bütçeyi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. 6 milyon Dolar ile oynadık bu sezon bu rakamı 8.5-9 milyon Dolar’a çıkarmayı planlıyoruz…”

“Eurocup sonrası sponsorlar ile konuşmaya başladık. Aradaki fark olan 3 milyon Dolar’lık harcamanın sponsorlar tarafından karşılanması için çaba içindeyiz. Olumlu yol aldığımızı da söylemeliyim.  Euroleague’de de Galatasaray’ı başarılı bir şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.”

91c2d53386274cfe956d9ff41c3e0a00“Voleybolda geçen sene başarılı olduk. Bayan takımımız Avrupa şampiyonluğunu kıl payı kaçırdı. Alt yapının faydasını geçen sezon voleybolda gördük. 17.5 milyon TL gibi bir bütçe ile oynamıştık; gelecek sezon yaklaşık 15 milyon TL gibi bir bütçe ile oynayacağız. Önümüzdeki sezon altyapıyı daha fazla kullanmak istiyoruz.”

“İdari bakımdan da dikkatli olmamız gerekiyor. 550 çalışanımız var. Kulübün gelirleri ile giderleri arasındaki farkı azaltmak bunun için de en verimli kişi ve sistemi seçmemiz gerekiyor…
Yeni kaynak yaratmak zorundayız. Kulübün değerlerini geliştirmek suretiyle sportif başarı olmazsa olmazımız. Bunun yanında gayrimenkulleri değerlendirme yönünde oldukça önemli bir çalışmamız var. Riva çalışması için düğmeye bastık. Yakın bir tarihte bununla ilgili bilgi aktaracağım. Otel inşaatımız devam ediyor. Kapalı salon için ruhsat aşamasındayız. Bunların hepsi Galatasaray’a harcama yaptırmayacak; bugün için ve ileri dönük gelir getirecektir. Bugünkü borç yükünü hafifletmek için bunları ön plana getiriyoruz.”

307a6f7fe1364c9a967d06f2ab8ed678
Divan Kurulu Toplantısı’nda Divan Kurulu Üyeleri Aydın Oskay, Taner Aşkın, İbrahim Göknar, Ahmet Özdoğan ve Galatasaray Mağazacılık AŞ Genel Müdürü Ali Öğüdücü konuştu.

Divan Kurulu Üyesi Taner Aşkın’a yanıt vermek için tekrar kürsüye çıkan Başkan Dursun Özbek, geriye dönük mali araştırma konusunda; “Bu araştırma yapılıyor. Araştırmanın gizliliği esastır. Hiçbir şekilde buradan geri adım atılması söz konusu değildir” dedi. Başkan Dursun Özbek, Galatasaray Adası ile ilgili olarak da “Açtığımız davada çok kısa sürede sonuca ulaşacağımız belli olunca ipe sapa gelmez yaklaşımlar ortaya çıktı. Zira davanın seyri Galatasaray’ın lehine devam ediyor. Haksız şekilde yapılan uygulama ile ilgili ağır bir ihtarname gönderildi. Biz yasaya intikal etmiş bir konuda önce yasal yolları deneyeceğiz. Devamında ortak akılla pes etmeden bu savaşı sürdüreceğiz” dedi.
Başkan Özbek son olarak Wesley Sneijder’in geçtiğimiz günlerde basında çıkan röportajına istinaden, “Sneijder’in ‘Söylemlerim çarpıtıldı’ şeklinde bir açıklaması oldu. Çarpıtılsın ya da çarpıtılmasın. Ne kadar ve ne söylediğini bilmiyoruz. Galatasaray ile ilgili bir şey söyleniyorsa 111 yıllık tarihinin gereği olarak gereken yapılacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu arada Sneijder’in olay röportajında hedef aldığı, Galatasaray camiasından da sert eleştiriler alan Fatih İşbecer görevinden ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here