Cumartesi akşamı Hollanda’nın Türkiye’yi ağırlayacağı Euro 2016 Elemeleri A Grubu mücadelesinin Türkiye’de yayınlanıp yayınlanmayacağına dair kriz, sonunda çözüldü.
Yayın haklarının Türkiye’deki tek sahibi olmasına rağmen maçı yayınlamayacağını açıklayan Show TV, perşembe günü bu kararından geri adım atmıştı. Ancak, TMSF’ye devredilmiş durumda olan kanal, maçın yayınlanması için UEFA’ya ödemesi gereken bedeli ödemedi.
Bunun üzerine maçın yayınlanama ihtimali yeniden belirdi. Devreye giren distribütör firma Saran Holding, UEFA’ya şirket varlıklarını teminat gösterdi. UEFA da bunun üzerine Show TV’ye yayın sinyalini sunmaya başladı.
5 milyon 800 bin euro ödenmesi gerekiyordu
Euro 2016 ve 2018 Dünya Kupası eleme maçları ve bu dönemde oynanacak özel maçların yayın haklarını kapsayan paket için, Ciner Grubu’na ait olduğu dönemde Show TV ile UEFA arasında 40 milyon euro toplam bedelle sözleşme imzalandı.
İmza anında 2 milyon euro ödeyen Show TV cephesinden, kanal TMSF’ye devrolduktan sonra bir ödeme gelmedi.
Bu dönemde yapılması gereken 10 milyon 800 bin euroluk ödeme Saran Holding’in kasasından çıktı.
UEFA, Hollanda ve Lüksemburg maçlarının yayınlanabilmesi için, vadesi geldiği halde henüz ödenmemiş olan 5 milyon 800 bin euronun ödenmesini bekliyordu. Fakat distribütör firmadan gelen teminat üzerine, ödeme henüz yapılmamış olsa da maçlar için sinyali sunmaya başladı.
Saran Holding’in verdiği teminat sonrası bu iki maç yayınlacak ama kriz tamamen bitmiş olmayacak. Zira distribütör firma, bundan sonra benzer bir kriz yaşanması halinde ödemeyi üstlenmeyeceklerini TMSF, Show TV ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bildirdi.

BARIŞ KUYUCU- AL JAZEERA

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/yayin-krizi-sonunda-cozuldu

Önceki İçerikKartal: Emenike’ye sırtımı dönemezdim… O an oyundan alsam formasını yere atar, tribün de aşağıya inerdi…
Sonraki İçerikBurak- Sneijder attı, Hollanda- Türkiye 1-1 sona erdi… Letonya, Çeklere çelme taktı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz