BELGRAD’DAKİ TURNUVAYI MOLDOVA KAZANDI

Sırbsitan’ın başkenti Belgrad’ta düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Spor Yazarları Birliği Futbol Turnuvası’na katılan TSYD Takımı dereceye giremedi. Organizasyonla ilgili tsyd.org’ta çıkan yazı şu şekilde:

“Önce Balkan Ülkeleri Spor Yazarları Birliği olarak kurulup Yugoslavya’nın parçalanmasının da etkisiyle Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Spor Yazarları Birliği haline dönüşen ülkelerin takımları arasında düzenlenen futbol turnuvasına ilk kez katıldık ama başarılı olamadık.

Arkadaşımız Murat Ağca’nın da yönetim kurulu üyesi olduğu kuruluşun Belgrad’daki genel kurulu sırasında organize edilen turnuvaya evsahibi Sırbistan ile birlikte Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya, Macaristan, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye katıldı.

Daha once 5 kez yapılan turnuvaya Türkiye hiç katılmamıştı. Şampiyonayı 2 kez Romanya, 2 kez Bulgaristan kazanmış, son şampiyon da Bosna Hersek olmuştu.

Bizim Riva tesislerine benzer konumdaki Sırbistan Milli Takımının kamp merkezinde (Stara Pazova, Hotel Srbija Lux) yapılan turnuvaya katılan takımımız TSYD üyesi şu meslekdaşlarımızdan kuruluydu:

 

– Ahmet Çakır,

– İrfan Yirmibeş,

– Cahit Eroğul,

– Erkan Tiryaki,

– Süha Gür,

– Bahri Havadır,

– Mehmet Özcan,

– Bilgehan Demir.

 

3’erli 3 grup gibi kötü bir düzenlemeyle yapılan organizasyonda Moldova ile eşleştiğimiz için sevinmiştik. Ancak onların Belgrad’a spor gazetecilerinden değil 25-30 yaş aralığındaki futbolculardan kurulu bir kadroyla geldiklerini bilmiyorduk.

O şaşkınlığa daha ilk dakikadaki çarpışmada kalecimiz İrfan Yirmibeş’in sakatlanması eklenince çok sıkıntılı bir maç oynamak zorunda kaldık. Turnuvaya ikinci bir kaleci ile katılabilecek kadro genişliğine sahip değildik. 3-0 geride bitirdiğimiz ilk yarının ardından ‘bunlara 1 gol de atamayacağız!’ düşüncesinin bedeli ağır oldu ve 10-0 yenildik.

Bu, elbette ki kabul edilemez bir durumdu. Moldova’nın durumu organizasyon komitesini de rahatsız etti. Çünkü hiçbirinin spor gazetecisi olmadığı gün gibi ortadaydı. Ancak mutlaka yapılması gereken iş olan ihraçları durumunda daha tatsız bir durumun doğacağı düşünülerek bundan vazgeçildi.

Moldova bizden sonraki maçında Macaristan’ı da 9 golle geçti.

İkinci maçımız kalecimizin süren sakatlığına karşın daha normal bir seyir gösterdi ve Macaristan’a 6-4 yenildik. Onlarda da 2’si genç olmak üzere 3 futbolcu vardı.

Bu galibiyetle gruptan çıkan Macaristan’ın bir kez daha Moldova ile eşleşmesi, komitenin bu işi iyi organize edemediğinin kanıtıydı. Moldova bu kez 5-0’lık bir galibiyeti yeterli gördü.

Mazeret filan bulmaya çalışmıyoruz, oraya giden kadro daha iyisini yapabilirdi ama turnuvaya katılan 9 ülke arasında her bakımdan en zayıfı olan Moldova’nın kupayı kazanması, anlatmaya çalıştığımız durumun çok açık bir kanıtıydı.

Centilmenlik ödülünü aldık

Evsahibi Sırbistan’ı kutlamak gerekir. İsteseler, onlar da futbolculardan kurulu bir kadroyla oynayıp güle oynaya kupayı kazanabilirlerdi… Bunu biraz Hırvatistan yapmaya çalıştı ama yetmedi, finali kaybettiler.

Bizim için biraz tatsız bir deneyim oldu. Yoksa onların dilinden anladığımızı gösteren bir kadroyla gitmek çok zor bir iş değildi… Ancak ödül töreninde bunun bedeli Moldova’ya bir ölçüde ödetildi. Bizim kesinlikle hakederek aldığımız centilmenlik ödülünde salon alkıştan inlerken Moldova’nın şampiyonluk kupası verildiğinde sadece kendi cılız alkışlarıyla yetinmek zorunda kaldılar.

Maç dışındaki ilişkilerimiz ve temaslarımız çok olumlu geçti. Organizasyon Komitesi Başkanı Peadrag Militinovic bize büyük yakınlık gösterdi. 3 günlük organizasyonda Sırbistan Futbol Federasyonunun tesislerinde çok iyi ağırlandık. Sırbistan Spor Yazarları Derneğinin genç başkanı ile tanıştık.

İkinci gün yapılan kent gezisinde eski dost Cevad Prekazi ile buluşmak da hoştu.

Moldova dışındaki bütün takımlarla başedebilecek durumdaydık. Bu açıdan Moldova, turnuvayı sabote etmiş oldu. Fakat yapacak birşey de yoktu.

9 takımın katıldığı bir turnuvada bunların sadece 2’siyle oynamamız şeklindeki bir organizasyon da hatalıydı. Ancak bu sonuçta Güneydoğu Avrupa Spor Yazarları Derneklerinin genel kurulu sırasında yapılan bir etkinlikti. Çok da büyütmemek gerekiyordu.

Güneydoğu Avrupa Spor Yazarları Birliği’nin 2018 yılındaki genel kurulu ve futbol turnuvası Makedonya’da, 2019 ise Macaristan’da yapılacak.

     

Önceki İçerikBir takipçisinin hakkına yaptığı ‘Beşiktaş’a ceza aldırır mı?’ anketi Mehmet Ayan’ı kızdırdı
Sonraki İçerikKonya’da GS taraftarını darp eden holiganlar yakalandı. Harun Uslu yıllar önce başına gelen benzer olayı anlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz