Futbol ekonomisi üzerine kitaplar yazan ve Türkiye’nin sayılı uzmanlarından olan Tuğrul Akşar, Futbolmedya Youtube kanalına konuk oldu, önemli açıklamalar yaptı.

”UEFA merkez ligler denebilecek 5 büyük ligi ve takımlarını açıkça koruyor. Türkiye’nin de içinde yer aldığı çevre ülkeleri ise umursamıyor, sömürüyor. UEFA adil bir kurum değil, kasasında büyük miktarda para var ama pandemi döneminde bile bunları kulüplere dağıtmadı.

”UEFA’nın futbolu şekillendirdiği yeni düzene karşı çevre ülkeler birleşmeli ve haklarını aramalı. 5 ülke bir yerde, 50 ülke diğer yerde. İçeride kulüpler birbirini yiyebilir ama dışarıda hak arayışı için güçlerini birleştirmeli. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray çevre ülkelere liderlik yapmalı, UEFA’nın yarattığı elit kulüpler sistemini değiştirmeli. Galatasaray Avrupa’da kupa kazanmış bir kulüp olarak ve tarihsel büyüklük olarak çevre ülkelere liderlik edebilir.

”Türk futbol ekonomisi çıkmazda. Yeni yapılanmada sonuç belli, bu borçların ödenebilme ihtimali yok. Türkiye’de Üç Büyükler satılmaz. Bu konuda devreye devlet girecek ve kulüplere sahip çıkacaktır…”

Tuğrul Akşar’la yapılan söyleşinin tam hali Futbolmedya Youtube adresinde…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here