Dünyada 30 ülkede temsilciliği bulunan ve Türkiye merkezli güçlü bir sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu’nda (UDF) önemli bir atama gerçekleştirildi. UDF Türkiye’de Marmara Bölge Sorumluluğuna, Güngör Erenoğlu getirildi. Beden eğitimi öğretmeni olan ve başta dünya şampiyonu özel atletimiz Muhsine Gezer olmak üzere birçok başarılı sporcu yetiştiren Erenoğlu aynı zamanda Burhaniye Özel Sporcular Derneği başkanlığını da yürütüyor.

Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Hakkında;
14 Ocak 2017 tarihinde İstanbul, Samsun, İzmir, Elazığ ve Giresun Down Sendromu derneklerinin önderliğinde kurulan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu; 22 ülke, 42 şehirde teşkilatlanmış güçlü bir sivil toplum kuruluşudur. Temsilciliklerin olduğu ülke sayısı 30’a ulaşmıştır. Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Down Sendromlu bireylerimize “Mesleki Eğitim ve İstihdama” yönelik çalışmalar yapmayı ilke edinmiş ve bu konuda ulusal arena da başarılara imza atmış bir federasyondur.
Misyonu
Uluslararası Down Sendromu Federayonu, “Herşey 1 Farklı Olacak” mottosu ile Down sendromlu bireylerin bağımsız, üretken ve toplumla bütünleşen bir yaşam kurabilmelerini sağlamaya; toplumun engellilik algısını geliştirmeye; uluslararası platformda Down sendromu ile ilgili araştırmaları takip ederek Türkiye’de uygulanmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapan ve gelişime liderlik eden projeler üreten bir sivil toplum kuruluşudur. Down sendromunu duyurmak, toplumsal farkındalığı yükseltmek ve esas olarak toplumun engellilik algısını etkileyen projeler yürüterek Down Sendromlu bireylerin bebeklikten itibaren her yaşta ve konumda karşılaştıkları ayrımcılık ile mücadele ederek, fırsat eşitliği sağlamayı ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmayı amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here