YERLİ ve MİLLİ SPOR HEMSBALL, ULUSLARARASI FEDERASYONUNU KURDU

İsmini İngilizce el (hand), enerji (energy), hareket-hamle (move) ve denge-istikrar (stability) kelimelerinin baş harfleri olan “hems” ile top anlamına gelen “ball” kelimesinin birleşiminden alan yeni Türk sporu “hemsball”, 21 Haziran da uluslararası federasyonunu kurdu.

17 Temmuz Cumartesi günü İzmir de 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiren Uluslararası Hemsball Federasyonu’nun kurulları aşağıda ki gibi oluştu.

Yönetim Kurulu AsilYönetim Kurulu Yedek
Murat ALTINAYBaşkanKaan ALKANÜye
Kaan SERTERBaşkan YardımcısıAnıl DALKIRANÜye
Firdevs TÜRKELİSekreterİslam BALIKÇIÜye
Burak ÖZTÜRKSaymanA.U.Okan ÇİFTÇİÜye
Mukaddes ÇALTAÜyeAhmet SAYGINÜye
Murat ŞENTUNAÜyeF. Ebru YAPICIÜye
Gökhan UĞURLUÜyeMelike ESENTAŞÜye
 
Denetim Kurulu AsilDenetim Kurulu Yedek
Orçun İPEKOĞLUBaşkanMehmet Ali KUŞÜye
Sevgi ENLİÜyeMustafa GEYİKÜye
Şemdin EMEKÜyeMeltem IŞIK AFACANÜye

Yönetim adına açıklama yapan Federasyon Başkan Yardımcısı Kaan SERTER, 2011 yılında Murat ALTINAY tarafından tasarlanan, 2012 yılında Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından desteklenen ve 2013 yılında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından resmî spor branşı olarak kabul edilen Hemsball, “3’ten 93’e Herkes İçin Hemsball”sloganıyla yola çıkarak geçen süre zarfında ülkemizde ciddi şekilde tanınır hâle geldi. Top, çember, hedef tahtası, alan şeridi ve ayak basma tablası ile oynanan milli ve yerli sporumuz hemsball, özellikle okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve özel eğitim düzeyindeki okullarda büyük ilgi görüyor. 

Hemsball, her yaştan insanın oynayabileceği zevkli,eğlenceli yeni bir spor dalıdır. Kapalı ve açık alanlarda rahatlıkla oynanabilir. Büyük alanlara ihtiyaç duymaz. Çocukların gelişimsel fizyolojik ve psikolojik özelliklerini destekleyebildiği gibi aynı zamanda da aile bireyleri arasında kaliteli zaman geçirme olgusu içinde etkili bir araçtır.Hemsball sporu öncelikle oyun olarak tasarlanmış ve sonra hem çocuklar üzerinde gösterdiği gelişim hem de kısa zamanda spor camiası içinde hızlı yer bulması sayesinde spor otoriteleri tarafından desteklenerek spor branşı olarak tescillenmiştir. 

Hemsball; koordinasyon, odaklanma, denge, konsantrasyon, bilişsel gelişim, refleks ve analitik düşünebilme gibi özellikleri ön plana çıkartan ve aynı zaman da bu özelliklerin üst düzey gelişimini sağlayan bir spor branşıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar da bunları destekler niteliktedir. Todorova ve arkadaşları 2014 yılında engelli çocuklar ile yaptıkları çalışmada, hemsball engelli çocukların fiziksel ve psikomotor gelişimlerinde olumlu etkisi olduğu, 2016 yılında Işık’ın yaptığı doktora tezinde, hemsball oynayan zihinsel engelli çocukların denge, ikili koordinasyon ve üst ekstremite koordinasyonu açısından gelişimlerinde olumlu etkisi olduğu, Sever ve arkadaşlarının ise 2016 yılında çocuklar ile yaptıkları çalışmada, düzenli hemsball oynamanın çocuklarda denge becerisinin arttırdığı ve Yapıcı’nın 2019 yılında hazırladığı yüksek lisans tezinde ise hemsball eğitimi alan ortaokul öğrencilerinin dikkat düzeylerinde atış olduğu sonucuna ulaşmışlardır. Ayrıca 2016 yılında koordinatörlüğünü yaptığım Herkes İçin Bol Bol Hemsball isim İstanbul Valiliği projesi sonunda da hemsball oynayan çocukların denge becerilerinin arttığı sonucuna ulaşmıştık.

Uluslararası Hemsball Federasyonu Başkanı ve Hemsball’un Kurucusu Murat ALTINAY, 800 civarında olan antrenör sayımızı kısa vade de 5 binlere, hakem sayımızı binlere çıkarmayı planladıklarını dile getirerek; yıl sonuna kadar bir Türkiye Şampiyonası yapmayı planladıklarını söyledi. Uzun vadede ki planlarını da hemsballun hem paralimpik hem de yaz olimpiyatlarında yerini alması olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here