TFF ve vicdan!

Ülke futbolunda adalet mekanizmasının nasıl işlediğine dair… Detaya gireceğim bugün.
Önce bir hatırlatma yapayım… Aziz Yıldırım, “Cüneyt Çakır’ın hakem olmadığını düşünüyorum. Kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez” dediği için…
Şekip Mosturoğlu, “Tolga Özkalfa, Jaap Uilenberg’in dişçisi olduğu için tekrar FIFA listesine alındı” dediği için…
İbrahim Hacıosmanoğlu “Cüneyt Çakır, Galatasaraylı oyuncularla sevgili gibi… Kimsenin yaptığı, yanına kalmayacak” dediği için…
Bu ay başında… Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği tarafından… Disiplin Kurulu’na sevk edilmişlerdi.
Sonrasında… Disiplin Kurulu… Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve İbrahim Hacıosmanoğlu’yla ilgili olarak… “Dosyada yer alan usulü eksikliklerden dolayı ceza tayinine yer olmadığı”… Kararını vermişti.
Neymiş peki, dosyadaki usulü eksiklikler… Şuymuş: Hukuk Müşavirliği; Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve İbrahim Hacıosmanoğlu’nun yaptığı konuşmaların tam metnini değil de… Teamüller doğrultusunda… Önemli kısmını… Disiplin Kurulu’na göndermiş.
İyi de… Disiplin Kurulu’na göre… Tamamı gönderilmeliymiş… Tamamı gönderilmediği için… Cümleler arasında tutarsızlık oluşmuş… Yetersizlik oluşmuş… Dosyada eksiklik oluşmuş!
Haliyle… Disiplin Kurulu Başkanı Hüseyin Karaahmetoğlu’na geçen hafta sordum, bugün de soruyorum: Sayın Karaahmetoğlu… Çok mu zordu, sekreterinize talimat vererek, 1’er sayfalık o konuşmaların tam metnini temin etmek… Çok mu zordu, sizce var olan, eksiklikleri gidermek… Emin olun ki… Koltuğunuzdan kalkmanıza gerek yoktu. Bağırsaydınız, yan odadan getirirlerdi.
MEVZUAT ÇOK AÇIK
Dosyadaki usulü eksiklik durumunda, eksikliği gidermek, Disiplin Kurulu’nun görevidir. (Bakınız. TFF Disiplin talimatı, 85. madde, 2. bend… Aynen şöyle: Disiplin Kurulu, soruşturması başlatılan işlemleri takip eder ve eksik kalan kısımları tamamlar)
Yine yazıyorum… “Dosyada yer alan usulü eksikliklerden dolayı ceza tayinine yer olmadığı” şeklindeki bu karar… 92 yıllık Türkiye Futbol Federasyonu tarihinde bir ilk… Evet, bir ilk… Çünkü… Bugüne kadar… Dosya eksik olduğunda… Mevzuat gereği… Hep tamamlandı.
Ve bu süreçle ilgili son bir bilgi vereyim: Hukuk Müşavirliği… Disiplin Kurulu’nun almış olduğu bu skandal karara… İtiraz bile etmedi. Frene basıldı. Mekanizma durduruldu.
BU MU ADALET
Acaba… Neden böyle oldu! Yoksa… Birileri mi devreye girdi? Hukukun gücü değil de… Gücün hukuku mu oldu! Cevap verilsin. Kimse yok mu Riva’da…
Sonuç olarak… Cüneyt Çakır’ın hakem olmadığı… Kaşarlanmış hakemlerin bulunduğu… Tolga Özkalfa’nın, Jaap Uilenberg’in dişçisi olduğu için FIFA listesine alındığı… Cüneyt Çakır’ın, Galatasaraylı oyuncularla sevgili gibi olduğu… Kimsenin yaptığı, yanına kalmayacağı… İddiaları… Cezasız bırakıldı… Hem de… Mevzuat hazretleri ayaklar altına alınarak!
O zaman… Yazmam şart oldu: Adaletin bu mu TFF… Vicdanın bu mu TFF… Gücün kime yetiyor TFF…
Yine hatırlatmamda yarar var. Hüseyin Karaahmetoğlu’nun bizzat kendisine çok sayıda soru sormak isterdim. Talep de ettim. Kabul etmedi. Canı sağ olsun. Yine de kendisi bir açıklama yaparsa… Mail yollarsa… Memnuniyetle yayımlarım.
Son söz: Futbol Federasyonu’ndaki abrakadabra sonucu… 45 gün hak mahrumiyeti cezasından kurtulan Aziz Yıldırım… Doğal olarak… Geçen hafta oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında stada girdi… Stada girmekle kalmadı… Stada girme hakkı bulunan spor muhabiri arkadaşlarımızı stada almadı.
Toparlarsak… Futbolumuzda dağ kanunu uygulanıyor!

ATİLLA TÜRKER- HABERTÜRK

Önceki İçerikHakemlerin Avni Aker’de mahsur bırakılmasına TFF tepki gösterdi… Ceza kapıda…
Sonraki İçerikKral, Saray’ına döndü! Galatasaray, Es-Es’e esti: 4-0…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz