Türkiye’nin en önemli Avrupa futbolu uzmanlarından Hüseyin Özkök, UEFA kupalarında yaşanacak devrimi kaleme aldı. İşte Özkök’ün paylaşımları:

“Bild gazetesi dün gece çok önemli bir özel haber girdi. 17 Mayıs’ta Budepeşte’de 55 UEFA üye ülkesinin katılımı ile gerçekleşecek UEFA kongresinde 2024’ten itibaren planlanan Süper Lig’in sunumu Başkan Ceferin tarafından yapılacak.

Bild’e göre Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Başkanı Andrea Agnelli’nin fikri olan plan olduğu gibi hayata geçirilecek. En büyük değişikliklerin başında artık Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi 1 ve Avrupa Ligi 2 (2021’de başlayacak) isimleri yerine Lig 1, Lig 2 ve Lig 3 kullanılacak.

Lig 1’de artık dörderli 8 grup yerine sekizli dört grup olacak. Buraya katılan takımların belirlenmesi şu andaki 5 yıllık değerlendirme yerine 2020-2024 arasındaki 4 yıl baz alınarak yapılacak.

Lig 1’e şimdi olduğu gibi en fazla aynı ülkeden 5 takım katılabilecek. Daha önce 6 haftada bitirilen grup maçları gruplarda takım sayılarının artmasıyla 14 haftaya çıkacak. Grupların en iyi dört takımı 2. Tura çıkarak şimdiki gibi elemeli sistemle devam edecekler.

Gruplardan çıkmayan takımlar ise aralarında küme düşecek dört takımı belirleyecek. Lig 1’de en iyi durumda olan 24 takım, ulusal liglerdeki durumlarına bakılmaksızın bir sonraki sezonda da Lig 1’e katılacak. Diğer 8 takımın dördü Lig 2 diğer dört ise ulusal liglerden gelecek.

Lig 2 adını alacak Avrupa Ligi’ne şu anda 48 takım katılıyor. Bu sayı Lig 2 ile birlikte 32’ye düşecek. Burada da UEFA’nın 2020/24 arasındaki 4 yıllık sıralaması dikkate alınacak. Yarı finale kalan 4 takım Lig 1’e çıkacak kazanan kupa alacak.

Lig 2’ye katılacak 20 takım ulusal liglerden gelecek. Lig 1’den düşecek 4 takım ile Lig 2’den yükselen 4 takım da buna eklenecek. Kalan 4 takım ise Lig 2’de ki performanslarına göre belirlenecek ve 32 takım ortaya çıkacak.

Lig 3 ise 64 takımla 16’lı 4 coğrafi gruptan oluşacak. Lig 3 katılımcıları her sezon gösterecekleri performanslara göre yeniden belirlenecek. Grup birincileri Lig 2’ye çıkacak. Kazanana kupa verilecek.

Bir ek bilgi. Daha önce hafta sonları oynanması tartışılan Lig 1 maçları şu anda olduğu gibi hafta arası Salı ve Çarşamba akşamları oynanacak. Diğer yandan gruplardaki maç sayısının artmış olması yayın ihalesinin değerini de arttıracak ve kulüplere daha fazla para aktarılacak.

Herkesin bildiği gibi sürekli aynı kulüplerin yer alacağı bir Avrupa Süper Lig projesi vardı. Bu proje büyük kulüpleri çok daha fazla kayırıyordu. ECA Başkanı Andrea Agnelli’nin teklifi ile hayata geçecek bu proje en azından diğerinin (umuyorum) çöpe atılmasını sağlayacaktır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here