Kulüplerin ağır borçlarının yeniden yapılandırılması ile Türk futbolu rahat bir soluk alacak.

Bülent Tuncay, devletin uzattığı bu yardım elini Karar için yorumladı:

 

Futbolda deniz bitmişti. Faizin faizini ödeyemez hale gelmişti, getirilmişti kulüpler. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın’ın hafta içinde bir araya gelmesi işaret fişeğiydi. Devlet, sonunda uçuruma doğru yuvarlanan Türk futboluna Ziraat Bankası ile el uzattı.
Türk futbolunun yeniden yapılandırılması sürecinin ayrıntıları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Çeşitli bankalara olan ve toplamı 11 milyar TL’yi bulan borçları Ziraat Bankası üstlenecek. Ardından da 10 yıla yayılacak bir ödeme planına yıllık yüzde 8 gibi düşük bir faiz uygulanacak, borçlar ödenebilir hale getirilecek. Tabii “Devletin kulüpleri kurtarma operasyonunda ne işi var?” denebilir. Bu eleştiri haklı da olabilir. Ama ekonomik olarak bakıldığında, kurtarma operasyonunda üstlenilen borç, 2019 bütçesi 1 trilyon TL’ye ulaşan devlet için üstesinden gelinebilecek bir meblağ ve sonuçta kulüplerden de geri alınacak. Yani bu adım kulüpler için büyük ama devlet için küçük bir adım bu.
Tabii asıl mesele, sonrasının doğru planlanmasında çünkü “TL gelirli- döviz giderli” mevcut kulüp düzeni, bir süre sonra aynı borç sarmalını yaratacaktır. TFF’nin bir finans birimi oluşturarak tüm kulüpleri ekonomik olarak denetleyeceği ve yaptırım uygulayacağı söyleniyor. İlk adım ağır yaralı hastanın kanamasını önleyecektir, bu kesin ama hastayı ayağa kaldıracak olan, TL- döviz ikileminde dağılan kulüplere doğru bir yönetim planı oluşturmaktır. Umarım TFF doğru planlama ile bir doğru model açıklayacaktır yoksa hastalığı iyileştirmiş olmayız, hastayı yaşatmış oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here