Tarihinde ilk kez futbol sezonunun ortasında, Kasım- Aralık aylarında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda günler kala, spor basınının usta ismi Bülent Boğ gelişmeleri futbolmedya.com için kaleme aldı:

Infantino’dan 32 ülkeye mektup

Katar’ın ev sahipliğinde 20 Kasım’da başlayacak 22. Dünya Kupası, her ne kadar politikadan uzak tutulmaya çalışıldığı belirtilse tam da içine gidiyor. Göçmen işçileri çevreleyen insan hakları ihlalleri, ayrımcılık ve LGBT hakları iddialarıyla Katar’daki organizasyon daha hazırlığı sırasında dikkat çekip tepki oluşturdu.
İngiltere kaptanı Harry Kane, LGBT haklarını desteklemek için bir gökkuşağı kol bandı takmaya söz verirken, Avustralyalı futbolcular Katar’ı hedef alan bir video çekti. Sekiz Avrupa takımı, ayrımcılığa karşı bir kampanyayı desteklemek için kaptanlarına kalp şeklinde kol bantları takma sözü verdi.
İranlı taraftar grupları, federasyonun kadınlara karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle askıya alınmasını ve Ukraynalı futbol yetkilileri FIFA’dan İran’ı insan hakları ihlalleri ve Rus ordusuna silah tedarik etmesi nedeniyle Dünya Kupası’ndan çıkarmasını istedi.
Dünya futbolu, kupa öncesi politik rüzgarlarla savrulup, Katar 2022 öncesi endişeler artarken FIFA Başkanı Gianni Infantino, Dünya Kupası’nda mücadele edecek 32 ülke federasyonuna bir mektup gönderdi.
Infantino, altında FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura’nın da imzasının bulunduğu mektupla, Dünya Kupası hazırlıklarındaki büyük fırtınaya rağmen ulusları, turnuvaya odaklanmaya çağırdı. Mektupta ”Futbolun bir boşlukta yaşamadığını biliyoruz ve tüm dünyada siyasi nitelikte birçok zorluk olduğunun eşit derecede farkındayız. FIFA’da, dünyanın geri kalanına ahlaki dersler vermeden tüm görüş ve inançlara saygı göstermeye çalışıyoruz. Dünyanın en büyük güçlerinden biri gerçekten de çeşitliliğidir ve eğer kapsayıcılık bir şey ifade ediyorsa, bu çeşitliliğe saygı duymak demektir” ifadeleri yer aldı.
İngiliz basını özellikle mektuptaki, Katar’ın verdiği “Yurt, köken, din, cinsiyet, cinsel yönelim veya milliyet ne olursa olsun herkes hoş karşılanır” sözüne dikkat çekti.
Liverpool teknik patronu Jurgen Klopp ise futbolun oyuncuların politikacı olmasını bekleyemeyeceğini vurguladı. Klopp, “Oraya futbol oynamak için gidiyorlar. Konunun bu nesil oyuncularının ‘gitmiyoruz veya yapmıyoruz’ demesiyle alakası yok. Turnuvanın Katar’da düzenlenmesi kararı başkaları tarafından verildi ve eğer birini eleştirmek istiyorsanız kararı verenleri eleştirin” ifadeleri kullandı. Kupaya sayılı gün kala sular durulmuyor.

Hayya kartı şart, o varsa dert yok


20 Kasım’da başlayıp 18 Aralık’ta sona erecek 22. Dünya Kupası’nı izlemek için Katar’a gidecekseniz, önce bir maç biletiniz, sonra da Hayya kartınız olması gerekiyor.
Hayya kart, maç bileti sahibi taraftarın kimlik kartı ve Katar’a ve statlara girme imkanı ile şehir içinde maç günleri metro ile otobüsleri ücretsiz kullanma imkanı sağlıyor. Uluslararsı ziyaretçiler eğer Hayya kartı sahibi ise ülkeye vizesiz girebiliyor ve 23 Ocak 2023’e kadar kalabiliyor. Online olarak başvuruda belgelerin sunulmasıyla 5 günde alınan Hayya kart ile Suudi Arabistan, Bireşik Arap Emirlikleri ile Umman da ziyaret edilebiliyor.

Katar 2022’de kadrolar 14 Kasım’da bildirilecek

Futboldaki en büyük ve görkemli organizasyon 22. Dünya Kupası için geri sayım sürerken gözler takımların kadrolarında. 20 Kasım’da evsahibi Katar ile Ekvador’un oynayacağı maçla başlayacak Katar 2022’de mücadele edecek 32 takım, şu anda en fazla dördü kaleci 55 kişilik aday kadro ile hazırlıklarını sürdürebiliyor. Dünya Kupası’nda mücadele edecek 32 ülke, kadrolarını üçü kaleci resmi 26 kişiye indirecek ve bu futbolcuların listesini 14 Kasım akşamına kadar FIFA’ya bildirecek. 15 Kasım’da da FIFA tarafından açıklanacak. Ülkeler, sakatlık yaşanması halinde kupada oynayacağı ilk maçtan 24 saat önce kadrosunda değişiklik yapabilecek.

Önceki İçerikTürkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu “Birinci Yıl Teşekkür Mesajı” yayınladı 
Sonraki İçerikÜnlü oyuncu Aybüke Pusat’a haciz şoku!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz