Dursun Özbek’ten Ergin Ataman’a: Sen de başımıza Fatih Terim gibi başkan adayı mı çıkacaksın

Anadolu Efes ve A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın tecrübeli çalıştırıcısı Ergin Ataman, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in kendisine “Aman hocam sen de başımıza Fatih Terim gibi başkan adayı gibi mi çıkacaksın” dediğini açıkladı. Tecrübeli çalıştırıcı ayrıca Ömer Faruk Yurtseven’in A Milli Erkek Basketbol Takımı kampına katılmama sürecine açıklık getirirken genç basketbolcunun Türk halkından özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Ergin Ataman şunları söyledi:

Galatasaray’a koç olarak dönmem çok zor

Bir gün koç olarak Galatasaray’a dönmem çok zor. Profesyonel bir antrenör olarak buna ‘hayır’ diyemem. Nasıl bir gün NBA’den bir teklif gelirse değerlendirebilirsem, Galatasaray’dan bir teklif gelirse onu da değerlendirebilirim. Galatasaray Kulübü’nün basketbol konusunda kaydetmesi gereken ilerlemeler var. Geçen sene bir fitil yandı şimdi bunun ileriye gitmesi gerekiyor. Galatasaray’ın bir an önce Eurolegue tarafına atacak… Galatasaray taraftarı geçmiş yıllardan alışık. Galatasaray taraftarı bunu istiyor, üst düzeyde bir basketbol liginde yer almak istiyor. 2016’da biz EuroCup’ı kazandığımız zaman o dönem başkanımız Dursun Özbek’le beraber 10 bin kişilik bir salon projesi vardı. Cumhurbaşkanımız bana sordu ‘yeter mi hoca bu salon’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanım ‘yetmez’ dedim. Sayın Cumhurbaşkanımız ’15 bin kişilik bir salon yap oraya’ başkan da ‘projemiz hazır, inşaata başlıyoruz’ demişti. 2022 yılına geldik sadece tabela duruyor şu anda. 15 bin kişilik spor salonu tabelası duruyor. Spor salonu yapmak çok zor bir şey. Galatasaray’ın buna ihtiyacı var. Galatasaray’ın Türkiye’deki en büyük rakibi kim? Fenerbahçe . Fenerbahçe son 10 yılda basketbolda bir marka oldu. Orada bir basketbol mabedi kurdu. Galatasaray bunu yapmadı, yapamadı. İşin temelinde ekonomik sıkıntılar var ama Fenerbahçe camiası büyük bir sponsor bulduysa biz de oraya o salonu yapmalıyız. Galatasaray olarak bir yuva inşa etmeliydik. Ergin Ataman olarak koç olarak döner miyim bilemiyorum. Galatasaray’ın şu anda iyi bir koçu var. Avrupa’da da başarılı olur umarım. Benim şu anda geldiğim nokta belli. En üst düzeyde bir takım seviyesine geldim. Ben her zaman söylediğim gibi Galatasaraylı olan bir spor adamıyım. Galatasaray’ı her branşta destekliyorum.

Başkanlık hedefim espri değil

Kongre üyesiyim, 6’ncı yılım oldu. 10 yıl dolmasına, 4 yıl kaldı. Son genel kurullarda gördüğüm tablo Galatasaraylılığın dışında grupların bir koltuk kavgasına dönüşmüş durumda. İbra etmemek, gruplaşmaların olması, olayların olması ve koskoca 20 milyon taraftarı olan bir kulübün belli bir zümre tarafından kontrol altına alınmak istemesi benim hayalimdeki büyük Galatasaray yapısına pek örtüşmüyor. Bugün çok büyük bir sessiz çoğunluk var. Açıkçası bu genel kurul anlayışı, ben 4 yıl sonra başkanlık için yola çıktığımda benim arkamda olmaz. Avrupa basketbolunda çok önemli bir noktaya geldim. Kendi mesleğimde daha da yukarılarda kalıp, Türkiye’yi temsil etmek… Ben bunu geçmişte söylerken espri değildi. Bunu düşündüğüm zaman genel kurul üyesi olan arkadaşlarımın iteklemesi vardı. Hiçbir şeyden çekinmeyen bir insanım. Neler olacağını ilerde görürüz. Daha 4 yıla çok var o zamana kadar bakalım.

“Sen de başımıza Fatih Terim gibi başkan adayı mı çıkacaksın”

Dursun Özbek döneminde 2016’da Galatasaray’dan ayrılırken sözleşmem bitmişti ve sözleşmem yenilenmedi. Gönderilmedim o dönemde. Verilen çok önemli sözler tutulmadığı için ben ona karşı kırgındım. Euroleague’de şampiyon olduktan sonra beni tebrik etme nezaketinde bulundu. Konuştuk, buzları erittik. Güzel bir sohbetimiz oldu. Daha sonra bir kez daha karşılaştık, yüz yüze konuştuk. Başkanlık seçiminden bir hafta önceydi, kendisine ‘başkanlık size yeniden geliyor’ dedim. ‘Bakacağız’ hocam dedi. Esprili olarak ‘Dursun Başkan siz bir 4 sene daha yapın, ben 4 sene sonra geliyorum zaten’ deyince biraz başkanın yüzünü asıldığını gördüm ben. ‘Aman hocam sen de başımıza Fatih Terim gibi başkan adayı mı çıkacaksın’ dedi. Ben buna bozuldum mesela. Çıkarım ben, ben de bir genel kurul üyesi olarak başkanlığı düşünebilirim. ‘Nasıl olur da Ergin Ataman başkanlığı düşünür’ gibi bir ifade gördüm, ben buna üzüldüm. Orada da anladım ki Galatasaray’ın içindeki bir kısım bizleri dışarıda tutmak için çok kenetlenmiş vaziyette. O yapı değişmeden ben oraya girmem” dedi.

Önceki İçerikGSYİAD yöneticisi Tekin Uğurlu’nun katilleri 4 yıl sonra yakalandı
Sonraki İçerikGalatasaray’a Giresunspor sürprizi! Bülent Tuncay: Golcü var ama…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz