İstanbul Büyükeşhir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programında gündeme dair açıklamalar yaptı. İmamoğlu, korona virüsle mücadele kapsamında yapılması planlanan sahra hastanesinin yanlış yere kurulduğunu söyledi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yapılaşmanın fazla olduğu yerlerde salgının hızı daha yüksek. Özellikle Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa bu bölgede çok yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz yapılaşma çok orada. Bu harita bize pandemi kurulunda sunum yapıldı. Orada bir ilgili sanıyorum İstanbul Halk Sağlığı Başkanıydı. Onun yaptığı haritada o bölgede yapılaşmanın yoğun boşlukların az olduğu bölgelerde salgın daha yüksek. Örneğin Esenyurt örnek verildi. Anadolu’ya kasıt bir nebze daha düşük, yoğunlaşma az. Batı’ya doğru gittiğinizde Büyükçekmece, Silivri, Çatalca… Kırsala gittiğinizde zaten azalıyor. Ama o yoğun yapılaşmanın olduğu yerde salgının hızı daha yüksek. Ne yazık ki öyle. Biz herhangi bir şehir küçük bir şehir değiliz. Bu yüzden ısrarımız bu. Ekrem İmamoğlu’nun şahsi ısrarı gibi algılanmasın.”

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DENMESİN, GÜÇLÜ TECRİT DENSİN”

“Biz herhangi bir şehir küçük bir şehir değiliz. Bu yüzden Israrımız bu. Ekrem İmamoğlu’nun şahsi ısrarı gibi algılanmasın.  Bunu ben söylemiyorum,  bilim kurulları söylüyor. Duyumumuza göre Ankara’daki Bilim Kurulu da söylüyor. Kendi çalıştığımız bilim kurulumuz var İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak. 20’ye yakın uzman insanımız bizimle birlikte çalışıyorlar. Her gün raporları geliyor bana.   Kesinlikle tecrit diyorlar. Sokağa çıkma yasağı olmasın, güçlü bir tecrit diyelim adına. Bizim tahminlerimize göre 300-350 bin insanın İstanbul’a hizmeti söz konusu. Bunlar kademeli olarak yönetilebilir. Sağlık çalışanlarımıza seyahat kısıtlaması gelebilir, onlar için otel hizmeti sunuyoruz. Çünkü onlar da evlerinden işlerine gitmiyorlar. Böyle bir tecrit ile birlikte İstanbul’da salgının hızı 2-3 haftada yavaşlayarak aşağı doğru inecek.  İstanbul buna hazır.”

“SAHRA HASTANESİNİ YANLIŞ YERE KOYUYORLAR”

“Sağlık Bakanı’na sahra hastanesi için dosyamızı sunduk. Yenikapı’da kaç günde sahra hastanesi kurulur, 7 bin yatağa ulaşabilir. Alt yapısı var, elektiriği var, jenaratörü var, trafosu var. Aynı şey Maltepe için geçerli, Beylikdüzü için geçerli. İlave olarak kapalı alanlar ve kapasitesi itibariyle metro ve steril alanlar olması kaydıyla havaalanlarını da önerdik.

Pandemi kurulunda Sayın İstanbul Ticaret Odası Başkanı bir açıklama yaptı. Dedi ki, ‘Dünya Ticaret Merkezi’nin oradaki fuar alanı hazır ve biz burada sahra hastanesi olmasını onaylıyoruz’ Londra’da fuar alanını 7 günde sahra hastanesine dönüştürüyorlar diye bir haber okudum. Havalimanı’nın karşısında ki arazi hepimizin arazisi O arazi konutlarla dip dibe. Sahil yolundan girmek isteseniz giremezsiniz, çıkmak isteseniz çıkamazsınız. Tek bir toplu taşıma aracı oradan geçmiyor. O hat otobüsü, minibüsün duracağı yer değil.”

“YARDIMIN KAVGASI OLMAZ”

“Dünya ekonomik olarak zor bir yere gidiyor. 4 milyon insan kayıtsız ya da günü birlik işletmelerde çalışıyor. Bu insanlar şu an işsiz. 1000 civarında işgaliye ödeyen ve iş yapamayanlara yardım yaptık. Yardıma ihtiyacım var diye 370 bin ihtiyacım var diyen insan başvuruda bulundu. 500 bin koli ihalemiz var bugün. Yardımlaşmanın kavgası olmaz. Biz buna 10 gün öncesinden hazırlık yaptık”

“İSTANBUL’DA ALINACAK TEDBİRLER TÜRKİYE’Yİ KURTARIR”

İstanbul salgının merkezi. İstanbul’da alınacak tedbirler hem Türkiye’yi hem de Avrupa’yı kurtarır. En az 2-3 hafta sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli. İnanılmaz dezenfeksiyon tedbirleri uyguluyoruz. Devletimiz tedbirler aldı. Biz ayrıca otellerle anlaşıp 3 bine yakın yatak artışı sağladık. Doktorlarımız evlerine gitmek istemiyorlar. Biz İstanbul’a kesintisiz hizmet vermeliyiz. Barajlarda doluluk oranımız yüzde 71’lere yükseldi.

CANLI YAYINDA ÖNERİYE DESTEK

İmamoğlu, alınacak önlemler için vatandaşlardan gelen bir öneriye destek verdi. Bir vatandaşın Yassada’da yapımı biten otelin de kullanılmasına deste vererek “Akıl akıldan üstündür” dedi.

YÖNTEM YANLIŞ DEDİLER

İptal edilen yardım kampanyası hakkında İmamoğlu, “Yöntem yanlış dediler. Tamam yöntemi düzeltelim dedik. Vakfımız adına başvurumuz var. Geçmişte Cumhurbaşkanı tarafından kurulmuş bir vakıf adına başvurduk. Bi bakalım dediler. ‘Devlet içinde devlet olamaz’ bakış açısı yanlış. İnsanların yardıma ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

İSMEK KURSLARINDA MASKE ÜRETİLİYOR

Toplu taşımada maske kullanımı ile ilgili olarak, “200 bin maske dağıttık hala da dağıtıyoruz. İSMEK kurslarında her gün 10 bin maske üretiyoruz. Şu anda PTT üzerinden ulaşım işin şikayet var. Belediyeler var. Bırakın biz, muhtarlar dağıtsın. Uzlaşma, ortak akıl, güven” dedi.

BU İŞİN MUHALEFETİ YOK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yardım paketiyle ilgili olarak da İmamoğlu, “Her destek çok önemli, berberinizi, bakkalınızı unutmayın. Az çok herkes birbirini görmeli. Gelirleri tükenmiş insanlar olabilir. Bu işin muhalefeti iktidarı yok. Ayrıca tarım çok önemli sulanabilir arazimizi 3 kat artırdık bu alanları ekebiliriz. Sağlık ve tarım en önemli sektör. Doğa bize sesleniyor. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here