Spor basınında ilk senesini deviren yayın organı SporLig‘in yeni sayısı çıktı. Dergi yazarlarından Bülent Tuncay, Süper Lig’de 7 şampiyonluk yaşayarak tarih yazan Fatih Terim‘i kaleme aldı:

 

Makale değil, kitap yazılması gerek bir isim Fatih Terim.
Galatasaray’ın en uzun süre forma giyen futbolcularından biri olmasıyla..
Süper Lig’de 7 kez mutlu sona ulaşan tek teknik direktör unvanıyla…
Milli Takım’daki başarılarıyla…

Yurt dışında büyük takım çalıştıran ilk Türk teknik adam olmasıyla…
Avrupa’da kupa kazanan ilk Türk takımının çalıştırıcısı kimliğiyle…
Say say bitmez Terim’in başarıları. Bitip tükenmeyen hırsı, yüksek motivasyonu, farklı farklı jenerasyonlarla sürdürülebilir başarıyı yakalaması neredeyse Türk futbolunun 40 yılına mührünü bastı Terim. Muhtemelen bizden sonraki kuşaklar, mesela 2050’lerde futbolla ilgilenen gençler de bilecek Fatih Terim ismini, hatta 2100 nesli de. Futbol, gladyatör dövüşlerinin kaderini yaşamadığı sürece Türk futbolu Terim ismini zikredecek nesillerce.

Bu madalyonun bir yüzü. Işıltılı, gösterişli yüzü. Başarılarla dolu.
Bir de diğer yüzü var madalyonun. Fatih Terim söylemleri, eylemleri, mücadele yöntemleri ile hep tartışmanın merkezinde yer aldı.
Salon adamı ile sokak adamı arasında gidip gelen yaşam şekli onu saha skorları dışında da sürekli gündemde tuttu.

Çalıştığı hemen her takımda başkanlarla güç mücadelesine girdi. Cecchi Gori ile, Ünal Aysal ile girdiği ‘savaşlar’ gazetelerin manşetlerini süsledi. Ve şimdi de Mustafa Cengiz için savaş baltasını çıkarıyor. Hedefe tam konsantrasyonla odaklandığında önüne kendi kulübünün başkanı bile çıksa gözü bir şey görmüyor, kaybetmesi (Belki de kazanması, ki ilklerine bir yenisini ekleyebilir) muhtemel bir savaşa girmekten geri durmuyor.

Futbol dünyası farklı bir yapıdır. Kol kırılır yen içinde kalır düşüncesi hakimdir. Kimse bir şey bilmez, herkes her şeyi bilir, konuşmaz. Terim işte bu ekolün sembol ismi. Her şeyi bilen, hiçbir şeyi konuşmayan bir isim o.
İki kutsal var, biri ailesi, diğeri takımın soyunma odası. İki ailesine de babalık yapıyor.
Terim ikili ilişkiler uzmanı aynı zamanda. Jestlerin adamıdır. Milan’daki kumpas çetesi dışında yol arkadaşlarından negatif dönüş yapan olmadı şimdiye kadar.
Sonuç olarak adını taşıyan iki stat olan, yakaladığı başarı çizgisi ile yaşarken tarihe geçen Terim, Türk futbolunun gerçeğidir. Aktif futbol hayatı devam ettikçe de bizler onu ve yönletmelerini tartışmaya devam edeceğiz.

Terim’i tanımlayan en özlü söz bence Frida’dan:
“Babannem derdi ki, insanlar kendi günahlarını çuvala sıkıştırıp durur, senin birkaç hatanı ise çerçevelettirip duvara asar…”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here