Artvin Arhavi’de yaşayan Hilal- Seçkin Yıldız çifti çocuklara yönelik “Okulu Sevdiren Sevgi Dili” isimli bir kitabı kaleme aldı. Kitap Dostoyevski’nin “Sağlam çocuk yetiştirmek bozulmuş yetişkinleri düzeltmekten kolaydır” sözüyle başlıyor. 

Fair Play ödüllü Seçkin Yıldız ve eşi Hilal Yıldız kitabı yazma süreçlerini şöyle anlatıyor: 

 “Artvin Arhavi’de yaşayan biri öğretmen biri polis olan evli çiftiz. Küçük bir ilçede imkan yaratarak yaşama değer katmaya çalışıyoruz. Yaşamın kendisinin yorucu bir yarış olduğunu düşünsek de yaşamda yarışmacılıktan daha önemli şeyler olduğunu da biliyoruz. Özellikle eğitimde yarışmacılığa karşıyız. Çünkü çocuğun yarıştığı rakibi de çocuk. Çocuk çocuğu alt etmez, yenmez. Çocuk çocuktan kazanmaz. Çocuk eğlenir, oyun oynar, yaşamdan keyif alır diye düşünüyoruz. Okullarda çocuklar gelecek kaygısıyla maalesef yarış halinde. 

 Bazen kazanıyor bazen kaybediyorlar. Bu mücadele sürecinde zaman akıp gidiyor. Eksik olan şey ise yaşanmamış anlar olarak kalıyor. Biz de bu duruma çözüm olmak istedik. Yaşama anlam katacak birçok konuyu çocuklara aktarmak gerektiğini düşündük. Çocuklar üzerinde koruyucu ortak bir kültür yaratılması gerektiğini düşündük ve ortaya böyle bir kitap çıktı. Çocukların toplu halde öğrenmeye güdülenebilecekleri en önemli yerlerden biri okul. Okul törenlerinde ayrım olmaksızın tüm çocuklar yan yana. İşte bu anların çocuklara değer katabilecek, öğrenmeye güdüleyici, hayata dair birleştirici konuşmalarla bezenmesi gerektiğini düşündük. Çünkü okuldaki bu anlar yaşam boyu hatırlanacak anı olarak kaldı hepimizde. “Okulu Sevdiren Sevgi Dili”  koyduk adını. Eğitimcilerin okulda çocuklarla yaşadıkları her boş vakitte bu içerikleri onlara okuması gerektiğini düşünüyoruz. Umarız işe yarar. Önce ülkemiz sonra tüm dünya güzelleşir.”

Önceki İçerikSpor basınının en uzun soluklu yarışması olan GSYİAD Sarı Kırmızı Kareler Fotoğraf Yarışmasına 3 yeni kategori eklendi
Sonraki İçerikAnadolu Efes’e yemek sponsoru Envai Karaköy Lokantası oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz