Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi; Beşiktaş, Fenerbahçe ve Akhisar’ın Avrupa Ligi grup maçlarının hangi kanaldan yayınlanacağı hala netlik kazanmadı. Futbolseverin kafası karıştı.

Fotomaç gazetesinin Avrupa futbolu uzmanı yazarı Hüseyin Özkök, yayın sürecini attığı tweetlerle taraftara anlattı:

“Türk Telekom Stadı’nda canlı yayın düzeninin kurulmaya başlaması beIN maçı verecek yorumlarına yol açmış. Görüldüğü gibi başka yayın yapacak kanallar var, onlara da görüntü lazım değil mi? ŞL ve AL yayın konusu henüz açıklığa kavuşmadı.

“Bu bağlamda eğer ülkede yayıncı bir kanal yoksa UEFA yerel bir prodüksiyon firması ile anlaşıp yayını ona yaptırıp sinyali dağıtıyor.

”beIN Sports UEFA ile pazarlıkta. Henüz anlaşma yok. Ancak basın toplantısında sponsor panosunda logosu yer alıyor. Ayrıca mikrofonlara da Şampiyonlar Ligi logoları yerleştirildi, beIN görevlileri şu anda normal yayıncıymış  gibi çalışıyor. Ancak iş olumsuz noktaya da gidebilir.

”Bu arada TRT umudu taşıyan arkadaşlar öyle bir beklenti içinde olmasın. Milli maçların satışı farklı. Açık kanaldan ancak haftada 1 maç yayınlanabilir. O da artık yeni ihaleyle birlikte mecburi değil. Örneğin Almanya’da bu yıldan itibaren ŞL’nde açık kanalda maç olmayacak.

“Avrupa Ligi’ne gelince. Saran Group Avrupa Ligi’nden feragat etti. Yani orada da tek umut beIN. Muhtemelen iki turnuvanın bir arada olduğu bir paket üzerinde pazarlıklar sürüyor. Arkadaşlar rakamlar öylesine büyüdü ki, açık kanalda yayın hayal. Şifreli kanallar bile zorlanıyor.

“Bu bağlamda beIN’i de anlamak lazım. İhaleye girdikleri zamanki kurla şimdiki arasında uçurum var. İstenen yüksek rakamların Türkiye’de karşılığı yok. Hele aylar önceden başlaması gereken satış pazarlama konusunda tek bir adım dahi atılamamışken.

“Tabii ki eğer Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi Türkiye’de yayınlanmazsa takımlarımızın da yayın gelirleri olmayacak ve muhtemel olarak gelmesi beklenen gelirler 0 yazacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here