İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Bahar Saygılı, bu seneki uluslararası “Ironman 70.3” yarışlarının Sri Lanka ayağında kürsüye çıktı

Türk kadın sporcudan gururlandıran başarı

İstinye Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi milli triatlet Bahar SAYGILI, Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da düzenlenen ‘’Ironman 70.3 Colombo’’ yarışında 3. oldu.

Bir yıl içinde dünyanın 92 farklı şehrinde, toplamda kadın, erkek karışık olarak, yaklaşık150 bin triatletin katılımıyla gerçekleşen “Ironman 70.3” yarışlarının yeni ayağı Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da gerçekleşti.

1.9 km yüzme, 90 km bisiklet ve 21.1 km koşu etabından oluşan, buyarışta , İstinye Üniversitesi öğretim üyesi, milli triatletimiz Bahar Saygılı, kürsüye çıkarak, ülkemizi gururlandırdı.

Saygılı: Geleceğin sporu Triatlon

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, öncelikle bu sporun önemine vurgu yapan Bahar Saygılı, Türkiye’de bu sporun pek bilinmediğini fakat yurt dışında çok popüler olduğunu belirtti. Saygılı sözlerine şöyle devam etti: “Bu yarışlara katılan ilk Türk kadını olmak, 3 tane 70.3 İronman ve bir tane dünya da bilinen en önemli Ironman yarışı olan Ironman Dünya şampiyonasında ülkemi temsil etmek beni her zaman gururlandırdı ve gururlandıracak. Vücudum el verdiği sürece bu spora ve bu yarışlara katılmaya devam edeceğim. Ama aslında bu spor, kuşaktan kuşağa geçen bir bayrak yarışı gibi algılanmalı. Tam da bu nedenle, sporculuğuma; spor eğitimcisi ve akademisyenlik görevlerimi ekledim. İstinye Üniversitesi Spor Yönetimi bölümünde, öğrencilerimle, genç arkadaşlarımla harika çalışmalar yapıyoruz. Türk sporunun hak ettiği yerlere gelebilmesi, sporcu yetiştirmek kadar, spor yöneticileri ve teknik uzman yetiştirmekle mümkün.”

2011 yılındaki Aux En Provence Half Ironman yarışına katılarak, bu alanda ilk Türk kadını unvanını alan Saygılı, o yıldan bu yana İronman 70.3’te şu sonuçları aldı.2017 Ironman 70.3 Barcelona 2.liği; 2016 Ironman Dünya Şampiyonası Hawaii Kona’da yarışan tek Türk Kadın sporcu “2016 Ironman 70.3 Lanzarote 3.lüğü; 2016 Ironman Güney Afrika Şampiyonası 2.liği; 2015 Ironman 70.3 Lüksemburg 3.lüğü; 2014 Ironman 70.3 Kanada Dünya Şampiyonası; 2014 Ironman 70.3 Lüksemburg 2.liği; 2013 Ironman 70.3 Norveç 4.lüğü; 2012 Ironman 70.3 Las Vegas Dünya Şampiyonası 20.liği, 2012 Wiesbaden 70.3 Avrupa Şampiyonası 11.liği; 2012 Abu Dhabi Triathlonu yaş grubu 1.liği ve genel kadınlar klasmanı 6.lığı…”

İstinye Üniversitesi Hakkında

İstinye Üniversitesi, “MLPCareGrubu”nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Üniversite, öğrencilerine var olan güncel ve geniş tabanlı tüm bilgileri aktarmanın yanı sıra; her akademik bölüm için ayrı ayrı güçlü bir donanım sağlamayı ve eğitim-araştırma performansı ile ulusal ve global anlamda yeni bilgi üretimine katkıda bulunarak; Türkiye’nin ve dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedefliyor. Öğrenci odaklı eğitim anlayışını üniversitenin tüm süreçlerinde uygulayan İstinye Üniversitesi, bilim ve araştırma merkezi olma vizyonu doğrultusunda, bilimin sınırlarını genişletmeyi ve bilimsel gelişmelerden edinilen bulguları toplumun refahı için paylaşmayı ve uygulamayı amaçlıyor. Öğrencilerini, MLPCare Grubu bünyesinde yer alan Liv HospitalMedical Park ve VM Medical Park hastaneleri başta olmak üzere, üniversitede edindikleri yetenekleri kullanabilecekleri çalışma ortamlarına yönlendiren İstinye Üniversitesi; geleceğin yetkin, yaratıcı ve ileri görüşlü bireylerini yetiştirerek, toplumumuzun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynamayı ve insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Önceki İçerik4. Özgecan Aslan Koşusu Adana Yeşiloba Hipodromu’nda yapıldı
Sonraki İçerikKoç Spor Fest’in Kış Oyunları’nda Erzurum’da gerçekleşen yarışlar tamamlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz