Paylaş

UKRAYNALI MİLLİ ANTRENÖRDEN DİYARBAKIRLI GENÇLERE ATLETİZM EĞİTİMİ

Türkiye Atletizm Milli Takımı Sırıkla Atlama Antrenörü Alexander Simakhin,Diyarbakır’daki genç atletlere ve çocuklara eğitim verdi. 3 gün yapılan eğitimler,Seyrantepe’deki atletizm tesislerinde gerçekleştirildi. Çalışmalara ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören gençler ve çocuklar büyük ilgi gösterdi. Eski bir Dünya ve Avrupa şampiyonu olan Alexander Simakhin,öğrencilere iyi bir atlet olmaları için neler yapmaları gerektiğini teorik ve pratik eğitimle anlattı. 3 yıldır görev yaptığı Türkiye’de Türkçe’yi iyi öğrenip konuştuğu gözlenen Ukraynalı antrenör,amacının doğru bir eğitimle çocukları hazırlayarak geleceğin şampiyonlarını yetiştirmek olduğunu söyledi.

‘Büyük Bir Cevher Var’
Atletizm Federasyonu Denetleme Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen,Gençlik Hizmetleri Ve Spor Şube Müdürü Akın Erim,Atletizm Federasyonu MHK Üyesi ve eski milli atlet Şükrü Onat,eski milli atlet Hasibe Onat ve çok sayıda spor adamının izlediği çalışmalar hakkında bilgi veren Alexander Simakhin,Diyarbakır’da geleceğin şampiyon sporcuları için büyük bir cevher olduğuna dikkat çekerek bunu iyi değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.


‘Genç Antrenörler Sorumluluk Almalı’
Diyarbakır’daki imkan ve genç nüfüsün şans olduğunu belirten Simakhin,”Diyarbakırlıların yetenek bakımından hiçbir eksiği yok,hatta fazlası var. Burada imkanlar da artırılmış durumda.Mesele iyi bir tesis yapılmış,rahat çalışma imkanı var. Bir çok konuda Ukrayna’dan daha iyi olduğunuzu söyleyebilirim. Geriye bir tek şey kalıyoruz. O da disiplinli ve iyi çalışmalarla şampiyonlar çıkarmak.Genç antrenörlerin bu işe yoğunlaşması lazım.Bu alanda bir boşluk görüyorum.Özgüven,cesaret ve çalışmayla bir çok şey başarılabilir” dedi.

‘Diyarbakır İçin Ön Yargılar Yanlış’
Simakhin,bölge için dışarıda konuşulan terör ve şiddet algısının da yanlış olduğunu yaşayarak gördüğünü ifade etti. Simakhin,”Buraya gelirken ciddi endişelerim var. Çünkü dışarıda Diyarbakır için kötü şeyler söyleniyor,yazılıp çiziliyor.Türkiye denince yaşanılması gereken ve güvenli olarak belirtilen 3-5 şehir var imajı kafalarda yaratılmış. Diyarbakır için terör ve şiddet algısı yaratılmış durumda. Bu propagandan bu algıdan etkilenmemek mümkün değil. Uçaktan inerken bile bu korku vardı bende. Ancak bunun yanlış olduğunu,Diyarbakır’ın güvenli ve huzurlu bir şehir olduğunu yaşayarak gördüm. Bir çok yeri gezdim,hatta ciğer bile yedim. İnsanlar çok sıcak,misafirperver ve yardımsever. Bunu her yerde anlatacağım” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here