‘Ceza kararı keyfi’

Selim Kaya, apranti okulunda eğitime başlarken avukatı itirazda bulundu

Jokey Selim Kaya, 30 yıl önce kapısından adım attığı apranti okuluna, cezası nedeniyle dün sabah saatlerinde ikinci kez giriş yaptı. Selim’e yapılan yazılı bir tebligat yok. Sadece mail yoluyla bu çağrı yapılmış. Avukatı Utku Keleşoğlu, Türkiye Jokey Kulübü’nde iki gün boyunca kapı kapı dolaşıp sorumlu aramış, ne yazık ki muhatap bulamamış. O zaman bu uygulama nasıl gerçekleşiyor? Bir de apranti okulunun kuruluşu ve işleyişinde jokeylere eğitim verme gibi bir madde yok. Peki Selim’in maddi kaybı ne olacak?

‘Uygulama hukuka aykırı’

Selim’in avukatı Utku Keleşoğlu kararın hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Keleşoğlu dün TJK Yarışçılık Genel Müdürlüğü’nde yaptıkları görüşmede yaşananları özetlerken yanlışın en kısa sürede düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Utku Keleşoğlu şu görüşlere yer verdi:

* Yüksek Komiserler Kurulu’nun 31.12.2015 tarihinde TJK’ne yazmış olduğu yazı gereğince 2577 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde işlem yapılmasını bildirilmiştir.

* Bu kanun gereğince TJK’nin işlem yapmaya, apranti eğitim merkezinde eğitime tabi tutulmasına yönelik olarak karar almaya yetkisi bulunmamaktadır.

‘Eğitim kararı yok’

* Keza gerek TJK, gerekse Yüksek Komiserler Kurulunca Selim Kaya’ nın apranti eğitim merkezinde 1 ay süre ile eğitime tabi tutulmasına yönelik Selim Kaya’ya özgülenmiş herhangi bir yazılı karar bulunmuyor.

* Uygulama yeni olduğu için bir kısım aksaklıkların oluştuğunu ve daha önce yürütmenin durdurulması alınmadığı için ilk defa böyle bir durum oluştuğundan izlenecek yol ile ilgili tecrübelerinin olmadığını, genel olarak 24.06.2015 tarihli Yüksek Komiserler Kurulunca alınmış/verilmiş bir talimat yazısı olduğu ve tüm jokeylere bu talimatın genel olarak uygulandığı, şahıslara özgülenmiş bir karar alınmadığını, kendilerinin karar alma makamı olmadığını, sadece Yüksek Komiserler Kurulunca alınmış kararları uyguladıkları ve Selim Kaya ile ilgili olarak apranti eğitim merkezinde eğitime tabi tutulmasına yönelik alınmış bir karar olmadığını ve böyle bir karar olmadığı için hangi tarihlerde eğitime tabi tutulacağına ilişkin yazılı bir evrak tebliğ edemeyeceklerini belirtmişlerdir.

6

‘KAYA OKULA GİTMEMELİ’

Avukat Utku Keleşoğlu, ceza uygulamasının keyfi olduğunu belirterek dilekçesinde “Selim Kaya’nın Jokey olması nedeniyle apranti eğitim merkezinde 1 ay süreyle eğitime tabi tutulması usul ve yasalara aykırıdır. Gelinen aşamada TJK ve Yüksek Komiserler Kurulunca Selim Kaya’nın apranti eğitim merkezinden eğitime tabi tutulmasına ilişkin herhangi bir yazılı karar olmamasına rağmen keyfi olarak at bindirilmediği/engellendiği ve apranti eğitim merkezinin jokeylere bu yönde eğitim vermesinin usul ve yasalara göre yetkileri dahilinde bulunmadığı açık olmasına rağmen söz konusu durumdan ciddi zararlar oluştuğunu ve işlemin geri alınmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi. (cumhuriyet)

Önceki İçerikBodrum’da deve güreşi kupası yapıldı. Kazanan, başkanın devesi oldu!
Sonraki İçerikGalatasaraylı eski yöneticiden şok çıkış: Biz onun ne yapmak istediğini biliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz