Brezilyalı efsane Arthur Zico, eski takımı F.Bahçe ve Aziz Yıldırım ile ilgili çok çarpıcı açıklamalar yapıp geçmişte başkanla arasında yaşananları ilk kez açıkladı.
Sportsnet Group ve Bilgi Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan Spor Yöneticiliği Lisans Programı’nın ilk dersini vermek için İstanbul’a gelen Arthur Zico çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. ZICO, F.Bahçe’de görev yaptığı dönemde başkan Yıldırım’ın iki kez devre arasında soyunma odasında girdiğini belirtirken birinde başkanın, yardımcısı ve aynı zamanda kardeşi olan Edu ile yaşadığı tartışmayı ve diğerinde takıma müdahalesini şu sözlerle anlattı:
“CSKA ile oynuyorduk ve o gün kazanıyorduk. Devre arasında başkanı içeride gördük. Volkan ile Lugano saha içinde birbirleriyle atışmışlardı. Ve onların atıştığını görünce Aziz Yıldırım soyunma odasına girdi. Benim görev yaptığım süre içerisinde maçlardan önce ve sonra çok soyunma odasına girdi. Ama devre arasında soyunma odasına geldiği o gün ikinciydi. Yanlış hatırlamıyorsam. Maç öncesi ve sonunu saymıyorum. Orada Volkan ile Lugano kavga edince ben odamdaydım. Edu oradaydı, benim kardeşim. Ve Volkan ile başkan hararetli bir şekilde konuşurken Edu da onları ‘Ne yapıyorsunuz? Kazanıyoruz. Hadi ayrılın, maç bizim zaten’ gibi ayırmak için giderken -tabii bunu da ateşli bir şekilde söyleyince- orada bir anda elektriklenme oluyor. Başkan da kardeşime ‘Sana ne oluyor?’ gibilerinden bir tepki verince orada bir anda kavga çıkıyor.

Bu olay hakkında başkanla hiçbir şekilde konuşmadık. Benim sözleşme yenilemememde de bu olayın etkisinin çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Şöyle açıklayabilirim; sözleşme yenileme aşamasına geldiğimizde zaten başkanın ilk şartı Edu’nun olmamasıydı. Zaten Edu da istemiyordu. Bu konuda bir sıkıntımız problemimiz yoktu görüşmelere başladığımızda. Başkan zaten ilk şartı koydu. Diğer yardımcım Santanna’nın da olmasını istemiyordu. Ama bizim anlaşamadığımız konular, sözleşmeyi yenilememe sebeplerimiz daha başka mevzulardı. ‘Edu benimle olacak olmayacak’ mevzusundan dolayı ipleri koparmadık. Ayrıldıktan sonra da o kavga olduktan sonra da mesela kardeşim Edu, Brezilya’ya gitti. Karşılaşmaları hep canlı bir şekilde izliyordu. Ve ben devre arasında soyunma odasına girdiğim zaman Edu’yu mutlaka arıyordum. O çalışmaya devam ediyordu ama kulübün içerisinde değildi artık. Sezon sonuna kadar çalışmaya bu şekilde devam etti. Sonra da ben ayrıldım. Başkan soyunma odasına bir kere orada, Moskova’da, bir de Sevilla’daki maçın devre arasında girmişti. İki tane şey söyledi bana; ‘Volkan çok kötü bugün. Oyundan çıkar’ bir de ‘Deivid’e söyle, ortadan oynamasın, kendi pozisyonunda oynasın. Sağ açıkta oynasın. Ortadan oynarsa biz böyle pozisyon bulamayacağız’ dedi. Fakat Deivid ortadan oynayıp gol attı, Volkan da penaltıları çıkardı.”

“Fenerbahçe’deyken hoşuma giden noktalardan bir tanesi, dışarıya çıktığım zaman insanlardan hep şu tepkileri görüyordum; ‘Kazanalım, kazanalım ama iyi oynayarak kazanalım.’ Bence taraftarın istediği o futbola biraz ışık tuttuğumuzu düşünüyorum saha içerisinde. Kazanmaya kazanırsın. Gol atarsın, üzerine yatarsın. Ama biz iyi oynarak kazanmak, zevk vermek üzerine gittik ve F.Bahçe’den ayrılırken de taraftarların oynanılan oyundan memnun kaldığını biliyorum. Bu her zaman olmayan bir şey. Bunu yapabildiğim için mutlu oldum.” ‘Demek ki ne yaptığıma bakmamış!’

“Aziz Yıldırım ayrıldıktan sonra başarısız olduğumu ima etmişse herhalde F.Bahçe’den sonra yaşamış olduklarım çok fazla takip edilmemiş olsa gerek. Çünkü F.Bahçe’den ayrıldıktan sonra hem kupa hem de şampiyonluk yaşadım CSKA’da. Özbekistan’da da yaşadım.” (vatan)

Önceki İçerikDört yıldızlı Galatasaray, muhteşem bir törenle taç giydi… Sneijder, “Fener Ağlama”yı söyletti…
Sonraki İçerikSabri: Volkan Demirel’i affetmedim! Meireles ise geldi özür diledi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz